Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Опыт

А.Құнанбаев. Ғылым таппай мақтанба.
САБАҚ: Қазақ тілі мен әдебиеті Мектеп:
Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Оспанова Ғ.С

Сынып: 5
Бөлім атауы Мектеп өмірі. Әдепті бала – арлы бала.
Сабақтың тақырыбы А.Құнанбаев. Ғылым таппай мақтанба.
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары 5.О1 Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау.
5.О6 Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру.
5.Т4 Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсіну, тақырыбын анықтау.
Сабақтың мақсаттары Оқушылардың бәрі істей алады: Өлеңді мәнерлеп оқып түсінеді, тақырыбын анықтайды.
Оқушылардың көбі істей алады: Өлеңнен бес жақсы және жаман қасиетті тауып, талдау жасайды.
Кейбір оқушылар істей алады: Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын саралайды, эссе жазады.
Сабақтың түрі Оқылым және тыңдалым дағдыларын дамыту сабағы
Бағалау критерийлері Білім алушы:
- Өлеңді мәнерлеп оқып түсінеді, тақырыбын анықтайды;
- Жақсы қасиеттерді іріктеп, талдау жасайды;
- Өз ойларын саралап, өмірмен байланыстырады көзқарастарын білдіреді.
Тілдік мақсаттар Оқушылар: Оқушылар сөздік қорларын кеңейтеді. Өз ойын жүйелі де еркін жеткізе отырып, өзгенің пікірін тыңдай біледі.
Пән лексикасы және терминология: Абай, дұшпан, өсек, өтірік, мақтаншақ, бес, білсеңіз, ақылды, адам, тәрбиелі т.б.
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша, қорытындылай келе,сипаттай келе, т.с.с.

Құндылықтар Зайырлы қоғам және жоғары руханият. Абай ақын атамыздың әрбір өлеңі бір-бір құнды дүние деуге болады. «Тәуелсіз ел тірегі-білімді ұрпақ»-деп елбасымыз айтқандай, жаман әдеттен аулақ болып, жақсы қасиеттерге ұмтылсақ, қана бізден халық қамын ойлаған, Отанымыздың нағыз ұл-қыздары шығады. Сол себепті бүгінгі біздің тақырыбымыздың өзі осы «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғары руханият» құндылығына жатқызамыз.
Пәнаралық байланыс Орыс тілі, әдебиет
Ойлау дағдыларының деңгейі Білу, түсіну, қолдану, жинақтау, бағалау
Осыған дейін меңгерілген білім Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы туралы бастапқы мәлімет бар.
Жоспар
Жоспарланатын уақыт Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер Дереккөздер
Сабақтың басы

6 мин 1. Психологиялық ахуал. «Шаттық шеңберін» құру.
2. «Миға шабуыл» әдісімен тақырыпты болжап, ашу.
Сұрақтар:
1. Ол әже тәрбиесін алды.
2. Қазақтың бас ақыны.
3. Оның шын есімі Ибраһим.

Сабақтың ортасы
32 мин

Мәтін алды жұмыс:
• Жаңа сөздер сыныпта қабырғаларда ілініп тұрады («галерея» әдісі).
• Оқушылар соны тауып жинап әкеледі, әркім өзі тауып әкелген сөздерді кезекпен оқып отырады.
• Мұғалім кезекпен оқылған жаңа сөздерді тақтаға жазып, аудармасын айтып отырады.
• Оқушылар бұл сөздерді сөздікке жазады.

Дұшпан, өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ, жамандық, нәфрәтлі, ғибрәтлі, ғалым, ғылым
- Өздерің көріп отырғандай, бүгінгі біздің тақырыбымыз адамның 5 жақсы мен 5 жаман қасиетіне арналғалы отыр, олай болса, балалар:
Асыл сөзді іздесең,
Абайды оқы, ерінбе!
Адамдықты көздесең,
Жаттап тоқы көңілге! — деп Сұлтанмахмұт Торайғыров айтқандай Абай атамыздың «Ғылым таппай мақтанба өлеңін» оқып, жағымды, жағымсыз қасиеттерді саралауға арналған тапсырмаларға назар аударайық.

1-тапсырма.
Мұғалімнің жетекшілігімен жүргізілетін оқылым тапсырмасы. Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мұқият оқып, бағдар сызық арқылы ақпараттарды өлең мазмұнына сай сәйкестендіріңіз. Өлеңнің мазмұнымен бөліседі.
Ғылым таппай мақтанба,
Орын таппай баптанба,
Құмарланып шаттанба,
Ойнап босқа күлуге.
Бес нәрседен қашық бол,
Бес нәрсеге асық бол,
Адам болам десеңіз.
Тілеуің, өмірің алдыңда,
Оған қайғы жесеңіз.
Өсек, өтірік, мақтаншақ,
Еріншек, бекер мал шашпақ –
Бес дұшпаның, білсеңіз.
Талап, еңбек, терең ой,
Қанағат, рақым, ойлап қой –
Бес асыл іс, көнсеңіз.
Жамандық көрсең нәфрәтлі,
Суытып көңіл тыйсаңыз.
Жақсылық көрсең ғибрәтлі,
Оны ойға жисаңыз.
Ғалым болмай немене,
Балалықты қисаңыз?
Болмасаң да ұқсап бақ,
Бір ғалымды көрсеңіз.
Ондай болмақ қайда деп,
Айтпа ғылым сүйсеңіз,
Сізге ғылым кім берер,
Жанбай жатып сөнсеңіз?
Дүние де өзі, мал да өзі,
Ғылымға көңіл берсеңіз.
Бес асыл іс Пайдасыз нәрселерден аулақ болу
Жамандық көрсең нәфрітлі Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ
Жақсылық көрсең ғибрәтлі Талап,еңбек, терең ой,қанағат, рақым
Бес дұшпан Пайдалы нәрселерден үлгі-өнеге ал.

Дескрипторлар:
• Өлеңді мәнерлеп оқиды, тақырыбын түсінеді.
• Адамның жақсы, жағымсыз қасиеттерін анықтайды, сәйкестендіреді.
• Өлеңнің мазмұнын айтады, өмірмен байланыстырады.

Кері байланыс:
«Блоб ағашы» ағашы тәсілі бойынша кері байланыс беремін. Оқушы сурет бойынша өз деңгейін анықтап, өз-өзіне баға беріп отырады. Қолдауды көп қажет ететін оқушылар смайлик арқылы ынталандырылады.

2-тапсырма.
Жұптық, топтық жұмыс. Өлеңнен адами қасиеттерді іріктеңіз.

1-ші топқа «Балық қаңқасы» беріледі.

Бұл қасиеттер неге итермелейді?

2-ші топқа «Қарым-қатынас аймағы» шеңбері беріледі. Қасиеттерді өсу ретімен орналастырып, сипаттау. Себебі мен салдарын түсіндіру.


Дескрипторлар:
• Қасиеттердің әр қайсысына түсінік береді
• Салдары мен себебін анықтайды.
• Шешу жолдарын ұсынады, құндылықпен байланыстырады.

Кері байланыс:
«Жетістік баспалдағы» әдісін пайдаланамыз. Бұл әдіс арқылы сабақтың басында боялған кейіпкеріміз яғни оқушымыз қазір қай баспалдаққа көтерілгенін, не төмендегенін қараймыз. Төмендеген оқушыға жеке кері байланыс жүргізіп, түсінбеген жерін сұрақ қою арқылы түсіндіріледі..

3-тапсырма. Белсенді оқытудың «Бинго» әдісін қолданылады.
1. Ғылымға, оқуға шақыратын өлең жолдары.
2. Ақын жастарды неге шақырады?
3. Абай қандай нәрселерден қашық бол дейді?
4. Абайдың «бес асыл» дегені не?
5. «Бес дұшпан» дегеніміз не?
6. Өнерлі, білімді болу үшін қандай адамдардан үлгі алу керек?
Тапсырманы орындауда сабақтың басындағы тілдік мақсаттар ескеріледі.
Пән лексикасы және терминология: Абай, дұшпан, өсек, өтірік, мақтаншақ, бес, білсеңіз, ақылды, адам, тәрбиелі т.б.
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер: менің ойымша, қорытындылай келе, т.с.с.
Дескрипторлар:
• Бүгінгі сабақта өткен мағлұматтарды біледі
• Өз ойын еркін жеткізеді
• Көзқарасын білдіреді.

Кері байланыс:

Оқушылар стикер арқылы кері байланыс жасаймыз. Қолдауды көп қажет ететін оқушыларды орындаған жұмыстарына сай мадақтаймыз. Сөздікпен жұмыс, оқулық

оқулық

Сабақтың соңы
5 мин

2 мин Рефлексия
Сабақтың соңында барлық білімді қорытып, оқушыларды бағалау үшін оқушылардың сабақ барысында бір-біріне берген кері байланысы және кейбір оқушыларды жекелей мадақтаудың негізінде «Бутерброд» әдісін қолданамыз.

Үйге тапсырма:
1. Өлеңді жаттау.
2. «Бес нәрсе» туралы эссе жазу.

Источник: http://collegy.ucoz.ru/publ/0-0-0-0-1
Категория: Опыт | Добавил: galiya160787 (2018-11-14) | Автор: Galiya E W
Просмотров: 1026 | Комментарии: 1 | Теги: Ғылым таппай мақтанба | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2024-03-29, 5:12 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru