Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

урок 8 класс "Менің сүйікті қалам"
62 сабақ Қысқа мерзімді сабақ жоспары
пән Қазақ тілі Сынып: 8А Күні: 24\12

Сабақ тақырыбы: Менің сүйікті қалам
Мақсаты
Өз сүйікті қаласы туралы сұрақтар, сөйлем құрастыру, әңгімелеу барсында сөздік қорын пайдалануға жағдай жасау. Сыныптастарының және өзінің жұмыстарын бағалау қабілеттерін дамыту.
міндеттері Білімділік: «Менің сүйікті қалам» тақырыбы бойынша мәтін, диалог құрастыру кезінде сөйлеу қабілеттерін жетілдіру.
Дамытушылық: мәтінді түсіну, мазмұндау, қорытынды жасау, топпен жұмыс жасау дағдыларының қалыптасуына жағдай жасау.
Тәрбиелік: өз туған жерін құрметтеу, Отанды сүю деген ұғым қалыптастыру.
Күтілетін
нәтижелер
Қойылған сұраққа толық жауап бере алады, Қарағанды қаласы туралы толық сөйлем арқылы мәлімет бере алады.
Берілген мәтінді түсініп, мәтін бойынша өз ойын жүйелі түрде жеткізе алады, сыныптастарының және өзінің жұмыстарын бағалай біледі.
Қолданылатын әдістер Сын тұрғысынан ойлау стратегиялары: қызығушылығын ояту, мағынаны ашу, « Жоба қорғау технологиясы», ойтолғаныс; АКТ, жас ерекшеліктеріне сай оқыту, талантты және дарынды балалардың сабақты терең меңгерулеріне ықпал жасау, білім беру үшін және оқуды бағалау тәсілдері бойынша жиынтық бағалау.
Сабақтың түрі Қайталау сабағы
Пәнаралық байланыс Қазақ әдебиеті, тарих, сурет, география, еңбек
Керекті жабдықтар
Оқулық , ноутбуктар, А3 қағаздар, стикерлер, маркер т.б. Қарағанды, Алматы, Астана, Абай қалаларының суреттері, қайшы, желім, фломастерлер, сөйлемдер жазылған карточкалар,
сілтемелер: Қазақ тілі: Учебник для 8 класса общеобразовательной школы / Т.Артыкова, Г.Ермекбаева – Алматы: Издательство «Атамұра», 2012.
Мұғалімге арналған нұсқаулық. Үшінші (негізгі) деңгей. Үшінші басылым. ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектебі», 2012
Бағдарлама. Үшінші (негізгі) деңгей. Үшінші басылым. ДББҰ «Назарбаев Зияткерлік мектебі», 2012
Оқулық жобасын құрастырушылар:
Оқу орыс тілінде жүретін мектептерде 8 сыныптарда қазақ тілінен әдістемелік құрал \М.Шәріпова, Б. Алшимбаева, Ш. Қожахметова, Г. Кузембаева\
Сабақтың барысы
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушылардың іс-әрекеті
уақыт
Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалім балалармен сәлемдеседі
Сабаққа қатыспаған оқушыларды белгілеу.
Психологиялық ахуал \мұғалім
шаттық шеңбер құруға ұйымдастырады

Топқа бөлу
Сыныптың оқушыларын «Жалғасын тап» стратегиясы бойынша топқа бөлу
Жұмыс ережесін қайталауды ұсынады

Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылардың үй жұмысын тексеру үшін «Қазақстан қалалары» атты шағын шығармаларын оқыту

«Сыни тұрғыдан ойлау» арқылы жұмыс жүргізеді
Балалар біз қайда тұрамыз?
Топар қай қалаға жақын?
Адамның туып өскен жерін қалай атайды? Неге? Сендер қай жерде тудыңдар? Топар қай облысқа жатады? Облыс орталығы қай қала?
Сабақтың тақырыбы мен мақсатына әкелу
Кумулятивтік әңгіме.
Мұғалім оқулық бойынша тапсырма береді:
Жеке жұмыс
4тапсырма , 124 бет – сызба бойынша ауызша сөйлемдер құрастыру, өзінің сүйікті қаласын атау, құрастырған сөйлеміне синтаксистік талдау жасау \

Топтық жұмыс
1) 5 тапсырма , 125 бет
Әр топқа сөйлем бөліп береді
Мұғалім жұмыс ережесін түсіндіреді
Презентация (өз жұмыстарын қорғау)

Оқушыларға жалығып кетпес үшін сергіту сәтін ұйымдастырады

Топтық жұмыс
«Біздің сүйікті қаламыз» атты коллаж жасау
Коллаж қызықты болу үшін мұғалім критерийлер қояды (белгілі уақытта жасау, бірнеше түс қолдану, сөз тіркестер жазу т.б.\).

Дарынды оқушымен жұмыс: оқушы Қарағанды қаласы туралы өзі жасаған презентациясымен таныстырады

Сөзжұмбақ шешу \ноутбукта берілген сөзжұмбақты шешу ережесін түсіндіреді

Рефлексия
Сабақтан алған білімдерін тексеру өзін өзі басқаруға арналған «Бағдаршам» стратегиясы арқылы жасалады
Сабақтың соңында немесе жұмыстың соңында сұрақты, жаңа тақырыпты түсінгенін тексеруге қолайлы

Үйге тапсырма.
“Қазақстан қалалары” тақырыбына сөзжұмбақ құрастыру
Бағалау.
Мұғалім жұмыстарын бағалайды \формативті және суммативті бағалау\ Оқушылар мұғаліммен амандасады
Кезекші сабақта жоқ оқушыны атайды, себебін айтады\ егер болса\

шеңберге тұрып, кезекпен Қазақстанның қалалары атауларын қайталамай атап шығады
\ережесі: әрқайсысы бір қала атауын айту керек және ол қайталанбау керек
Оқушылар таңдаған сөз тіркестерін сөйлемге жинау арқылы топтасып, өз үстелдерінің басына жиналады.
Оқушылар ережелерді қайталап, естеріне түсіреді.
1. Қазіргі кезде «Медеу» дүние жүзі конькишілерінің өнер көрсететін сүйікті орнына айналды.
2. Түркістан каласы Қожа Ахмет Йасауи атымен әлемге әйгілі болды.
3. Семейдің ежелгі аты – Доржынкит, патша үкіметінің ресми құжаттарында «Тас мешіт» деген атпен ХVІ ғасырдың басынан белгілі.
4. Қарағанды қаласының негізі 1931 жылы қаланған. Ол тұрғындарының саны бойынша екінші орында тұр.
\4 топ құралады\
Бірнеше оқушы өздерінің әңгімелерін оқиды
Бағалау «Смайлик»
\әр оқушыға смайлик беріледі, өздеріне ұнаған шығарма иесіне смайликтерін береді
\бағалау парағын тарату\
Оқушылар сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын айтып , сабақ мақсатын, тақырыбын ашады
Әр топ өз ойымен бөліседі
\Мысалы: Біз Топарда тұрамыз. Топар Қарағанды облысы аумағында орналасқан. Қарағанды қаласы –біздің облыс орталығы\

Оқушылар өз бетімен тапсырманы орындайды, ауызша сөйлемдер құрастырады
Бағалау «Дұрыс, бұрыс»

Берілген сөйлемдеріне сұрақтар құрастырады \бір сөйлемге бірнеше сұрақтар құрастырады\
Мысалы: Елімізде көрікті қалалар көп.
Елімізде қандай қалалар көп?
Елімізде көрікті нелер көп?
Бағалау «Дұрыс, бұрыс»
Алдарында тұрған ноутбуктан музыка қосып, оның желісімен сергіту сәтін жасайды

Оқушылар топ болып тапсырманы орындайды, ойын еркін жеткізеді, тақырыпты түсінеді, берілген тақырыпқа коллаж жасайды. Суреттер, қағаз, фолмастерлер, т.б. құралдарды қолдану арқылы тақырыпты ашады.
Басқа топтың жұмысымен танысады,
Әр топ өз жұмыстарын қорғайды
Оқушылар алдын ала белгілеген өлшемдер арқылы жұмыстарын бағалайды
Бағалау \өлшемдер бойынша\
\ Я.оқушы\ өзі тұратын кент туралы , Қарағанды қаласы туралы жасаған презентациясы арқылы Отан мен отбасының байланысы, бірлігі туралы әңгімелейді
Оқушылар берілген сөзжұмбақты шешу барысында өзара ойларымен бөліседі.
Сөзжұмбақты шешу үшін алдындағы сабақтарда алған мәліметтерді еске алады.
Бағалау «Үлкен саусақ»
Әр оқушы қызыл, жасыл, сары карточкалар арқылы тақырыпты түсінгендерін белгілейді
жасыл – тақырыпты толық түсінгені
сары – жалпы түсінген, бірақ кейбір сұрақтар туындаған
қызыл – тақырыпты түсінбегеннің белгісі

оқушылар үй жұмысын күнделікке жазып алады
балауды тыңдайды, күнделіктеріне қойғызады 2 мин

2 мин

4 мин

1-2 мин

4?мин

5
Мин

1 мин

15 мин

2мин

2мин

(A) оқыту нәтижелері А деңгейі
Қарағанды қаласы туралы сұрақтар құрастыру, сөйлем құрастыру, әңгімелеу біледі. Сөздік қорын пайдалана алады. Сыныптастарының және өзінің жұмыстарына баға бере алады. Топпен жұмыс жасау дағдылары қалыптасқан.

(B ) оқыту нәтижелері В деңгейі
Қарағанды қаласы туралы сұрақтар құрастыру, сұрақтарға жауап беру, сөйлем құрастыру біледі. Сөздік қорын пайдалана алады. Сыныптастарының жұмыстарына баға бере алады. Топпен жұмыс жасау дағдылары қалыптасқан ..
© оқыту нәтижелері С деңгейі
Қарағанды қаласы туралы сұрақтар құрастыру, сұрақтарға жауап беру, сөйлем құрастыру біледі.
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: Анар2572 (2015-01-20) | Автор: Анар E
Просмотров: 1581 | Комментарии: 2 | Теги: коллаж, бағалау, Менің қалам, қысқа мерзімді жоспар | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2024-04-19, 9:43 AM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru