Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

Ашық сабақ «Туған жерім» модулін қайталау
Сабақтың тақырыбы : «Туған жерім» модулін қайталау .
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік: оқушылардың Қазақстан Республикасы туралы алған білімдерін пайдалана отырып, ауызекі тілде еркін жеткізуді қалыптастыру, міндетті деңгейін бақылау
2.Дамытушылық: оқушының алдыңғы, өткен сабақтарды қайталай келіп, тілдерін, дұрыс сөйлеу қабілеттерін дамыта отырып, олардың пәнге деген қызығушылығын, белсенділігін арттыру, өз ойын сауатты түрде жеткізе білуді қалыптастыру.
3.Тәрбиелік: оқушылардың туған елге деген сүйіспеншілігін тудыру..
Сабақтың әдісі: пысықтау
Оқыту тәсілдері: Сұрақ – жауап, , өз бетімен жұмыс, шығармашылық жұмыс.
Сабақтың көрнектілері: таратпа материалдар, суреттер, оқулық, жұмыс дәптері, бағалау парағы, бағалау жетондары.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі:
 Оқушылармен сәлемдесу;
 Оқушыларды түгелдеп, журналға белгілеу
 Оқушылар назарын сабаққа аудару. .
Қазақ тілінде,балалар,бір өте жақсы сөз бар.Барлық қазақтар ол сөзді жақсы көреді.Ол сөз- қонақ.Бүгін бізге де қонақтар келіп отыр.Бүгінгі қонақтарға, біздің мектеп мұғалімдеріне, біздің сыйлықтарымыз сендердің сабақта алған «4» пен «5»бағаларыңыз болсын
Бүгін сабағымызды ойын түрінде өткіземіз. Сыныбымыз екі топқа бөлінген.
Топтарға топ жетекшілерін сайлап аламыз.
ІІ.Өткенді еске түсірейік.
Біз қай мемлекетте тұрамыз?Қазақстан қандай мемлекет?Тәуелсіз күні қай күн? Тәуелсіздігімізге биыл неше жыл толмақ? Елбасымыз кім?Қазақстанның астанасы қай қала? Ол қандай қала ?Әр елдің өз рәміздері болады.Біздің елімізде де өз рәміздеріміз бар.Қазақстан Республикасының рәміздеріне нелер жатады? Қазақстан туралы кім толығырақ әңгімелеп береді

ІІІ. Кестемен жұмыс : Төмендегі сөздердің қайсысы Республикамыздың қай рәмізіне сәйкес келеді? Кестені толтыр.
Қазақстан
Республикасының Мемлекеттік әнұраны Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Туы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік
Елтаңбасы


көк, шаңырақ, алтын, дән, төртбұрыш, пырақ, ерлік, қыран, жұлдыз, күн, елім, тәуелсіз.
ІІІ. Кім жылдам? Оқулықпен жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар.
ІІІ деңгей.
1.Берілген сөздерді аударыңдар.
Суша,пустыня,заповедник,равнины,территория,растение.
2.Мына сөйлемнен тәуелдік жалғауы бар сөзді тауып,нешінші жақта тұрғанын айтыңдар.
Біздің еліміз қай жағынан да бай мемлекет.
ІІ деңгей.
1. Берілген сөздерден,сөз тіркестерінен сөйлемдер құраңдар.
Отан,атамекен,туған жер,жасыл қала,жас қала, егемен ел, бас қала.
2 «Менің туған жерім» деген тақырыпқа диалог құраңдар.
Ү л г і
-Сенің туған жерің қай жер?
-Менің туған жерім Қазақстан.
-Сен қандай ауылда тудың?
-Мен Чернобаев ауылында тудым.
І деңгей.
1.Көп нүктенің орнына қажетті жіктік жалғауын қойып,сөйлемдерді толықтырыңдар.
1.Сен Көкшетаудан... ба? –Жоқ,мен Қостанайдан..
2.Мен дәрігер ... . Сіздің мамандығ ... кім?
3. Біз оқушы ... . Сіздер ше ?
4.Мен он екіде ... . Сен он үште ... бе?
5.Ол мұғалім. Мен студент ... . Сіз заңгер ... .
6.Біз алтыншы сынып оқушысы ... . Олар 7-сынып оқушы ... .
7.Мен бірінші ... . Сіз үшінші ... .
8.Біз сабаққа келе ... . Сендер мектепке ерте кел ... .
2. «Тәуелсіз Қазақстан» туралы шағын шығарма жазыңдар.

ІV.Жазбаша жұмыс Сөйлемдерді дұрыс құра.
1. әдемі, көп, Қазақстанда, қалалар, үлкен, және.
2. жағасында, Петропавл қаласы, орналасқан, Есіл өзенінің.
3. 23 жылын, тойлаймыз, біз, Тәуелсіздіктің
Бағалау. Оқушыларды бағалау жинаған фишкаларымен қойылады.

Көк түс «5», жасыл түс «4», сары «3».

Көк «5» толық жетпейді, жасыл «4» толық жетпейді, сары «3» толық жетпейді
Білім рейтингі
Р/С Сұрақ Ұпай Барлығы
I
II
III
IV 2
2
2
1 2
3
5
10 8
9
10
10
Баға мониторингі
Р/С Сұрақ Ұпай Барлығы
I
II
III
IV 2 – 6
6 – 15
12 – 25
25 - 35 3 қанағат
4 жақсы
5 өте жақсы
5 өте жақсы

Үйге тапсырма:
Қорытынды
Сабақтың тақырыбы: Жазғы табиғат. Сөз тіркестері. Сөйлем.
Сабақтың мақсаты:
а) білімдік: тақырып бойынша жан-жақты мәлімет бере отырып, сөз тіркестері мен сөйлемді түсіндіру, сауатты сөйлеу мен жазуға үйрету;
б) дамытушылық: ауызша және жазбаша тілді дамыту,қызығушылықтарын оятып, танымдық көзқарастарын қалыптастыру;
в) тәрбиелік: өз елін, жерін сүюге, мемлекеттік тілді құрметтеуге, қоғамдық ортада өзін-өзі ұстауға тәрбиелеу;
Сабақтың түр : жаңа сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, кестемен жұмыс, деңгейлік тапсырмалар
Сабақтың көрнекілігі: кітап, сөздік, суреттер
Пәнаралық байланыс: орыс тілі
Күтілетін нәтиже: сөз тіркестері мен сөйлемді меңгеру, жазғы табиғат туралы өз ойын айта білу;
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру бөлімі
- Оқушылармен амандасу
- Кезекшінің мәліметі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
1 – тапсырма көшіріп жазып,бастауыш пен баяндауыштың астын сызыңдар.
Жаз туралы әңгімелету
ІІІ. Жаңа сабақ «:Жазғы табиғат»
а)Сөздікпен жұмыс (Қармақ, нөсер, шомылу, асырау,тасу,секіру,қыздырынып жату) 1.Берілген сөздермен сөз тіркестер мен сөйлемдер құрастыру:
2.Жаңа сөздерді сөздікке жазу
ә). Өлеңді оқып, сұраққа жауап табыңдар. Кестені толықтырып, әңгімелеңдер.
1 – тапсырма
Бұл қай кезде болады?
Күн де ысып, шөп пісіп,
Ел пішенін орады.
Бұл қай кезде болады?

б) Сурет бойынша әңгіме құрастырыңдар.



Жыл мезгілі айлар күндер түндер ауа
райы
ЖАЗ маусым
шілде
тамыз ұзақ қысқа күн ыстық
кейде жылы болады
кейде жаңбыр жауады

3 - тапсырма. «Летом» мәтінін аударып, деңгейлік тапсырмаларды орындаңдар.
ІІІ деңгей.
1. «Летом» мәтінінен бірнеше сөйлем аударыңдар. Сөйлемдегі бастауыш пен баяндауышты табыңдар.

ІІ деңгей.
1. Кестені пайдалана отырып, жаз мезгілі туралы өз сөздеріңмен айтып беріңдер.
Ережемен жұмыс
Сөз тіркесі: жазғы күн, балық аулау
Аяқталған ойды білдіретін сөзді немесе сөз тіркесін сөйлем дейміз. Мысалы: Балалар жазда балық аулайды. Жазғы күн қандай тамаша!
ІV. Бекіту бөлімі
А)Тест тапсырмалары.
1.Жаз айлары
А)қазан
Ә)тамыз
Б)ақпан
2.Жазда күндер қандай болады?
А)қысқа
Ә)кең
Б)ұзақ
3. Мына сөйлемнен баяндауышты тап.
Балалар бақшада көкөністер жинап жүр.
А)балалар
Ә)бақшада
Б)көкөністерді
В)жинап жүр
Б)Жазда не піседі? Қайда? Не істеп жүр?
Кімдер? Қайда?
Кімдерге? Нелерді? Не істеп жүр?
жинап жүр
көмектесіп жүр
шауып жатыр
тасып жатыр

V. Үйге тапсырма
5 - тапсырма аудару, жаңа сөздерді жаттау ,шомылу,жүзу сөйлем жазу
VІ. Бағалау бөлімі Сабаққа қатысы бойынша бағалау
VІІ. Сабақты қорытындылау
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: САЛТА3968 (2015-01-28) | Автор: ИСПАЕВА САЛТАНАТ ҚҰБАШҚЫЗЫ E
Просмотров: 256 | Комментарии: 2 | Теги: САЛТУША | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Среда, 2016-12-07, 9:19 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1474]
Школьный психолог [501]
История [695]
Опыт [471]
Научная кафедра [216]
Воспитание души [216]
Мастер-класс [205]
Семья и школа [173]
Компьютер-бум [247]
Английский язык [770]
Великие открытия [17]
Университет здоровья [127]
Математика [1138]
Химия [374]
Классному руководителю [622]
Биология [578]
Думаем, размышляем, спорим [89]
Казахский язык и литература [1762]
Краеведение [92]
Начальная школа [3905]
Беседы у самовара [15]
Мировая художественная культура [38]
Новые технологии в обучении [353]
Сельская школа [70]
Профильное обучение [68]
Демократизация и школа [23]
Физика [289]
Экология [179]
Дошколенок [1485]
Особые дети [271]
Общество семи муз [56]
Школа и искусство
Уроки музыки [612]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [440]
Мой Казахстан [227]
Школьный театр [66]
Внеклассные мероприятия [1154]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [72]
ИЗО и черчение [212]
Физическая культура [516]
Немецкий язык [51]
Технология [280]
Самопознание [379]
Профессиональное образование [101]
Школьная библиотека [73]
Летний лагерь [13]
Дополнительное образование [8]
Педагогические программы [2]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz

  • Статистика

    Рейтинг@Mail.ru