Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

Әдебиеттік оқу. М.О. Әуезов «Жетім»
Тақырыбы: М.О. Әуезов «Жетім»
Мақсаты: Мәтінмен таныса отырып негізгі ойды анықтап, мазмұнын меңгерту.
Міндеттері:
1. Өз бетінше білім алу дағдысын қалыптастырады.
2. Бауырмалдыққа, мейірімділікке, адамгершілік қағидаларын бойларына сіңіруге тәрбиеленеді.
3. Тіл шеберліктерін дамытады, өмірмен байланыстырады, қорытынды жасайды.
Көрнекіліктер: Ә.Жангелдин, А.Иманов суреттері, көтеріліс кезіндегі суреттер. Қазақ революционері (альбом), жазушының кітаптары, суреті.
Әдіс-тәсіл: Сұрақ-жауап, ойын түрінде, баяндайды, тауып оқиды, жалғастырады, толықтырады, проблемалық сұрақтар, сөздікпен жұмыс, шығармашылық сұрақ.
Қолданылатын технология СТО: Ой қозғау, ассоциациялық карта,
ДЖИГСО-1, шығарма кестесі.
Сабақ барысы:
Кезеңдері Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
І. Қызығушы-лықты ояту

Ой қозғау.
Ассоциациялық карта құру

ІІ.
Мағынаны тану.
ДЖИГСО-1

Топтардағы жұмыс

ІІІ. Ой толғаныс.
Шығарма кестесі.
1. Психологиялық даярлық
2. «Ұялы телефон» ойыны арқылы үй тапсырмасын тексеруді жүзеге асыру
3. Жанұялық топ құру, номерлерге бөлу, № бойынша топтар құруды ұйымдастыру.
4. Мұхтар Омарханұлы Әуезов туралы не білеміз?

5.
№1. І бөлік «Жалғыз жаяу» бөлімін оқуға нұсқау беріледі.
№2. ІІ бөлік «Қасымның қаралы күнге түсуі» бөлімін оқуға нұсқау беріледі.
№3. ІІІ бөлік «Қасымның ағайыны Исаның қолына баруы»
№4. IV бөлік «Қасымның тауға жөнелуі»
№5. V бөлік «Тау ішіндегі қорқыныш»
Әр бөлімнің қай жерден аяқталатынын өздері анықтауы керектігі ескертіледі.
6.Жанұялық топқа қайтып келіп, әр номер өз бөлігі бойынша әңгімені айтқызу. Іштерінен бір спикер топ алдында тұтастай мәтін мазмұнын әңгімелейді.
7. І топқа тапсырма: Тау бөктеріндегі табиғатты суреттеген жерлерін тауып оқыту.
ІІ топқа тапсырма: Қасымның әжесінен айрылған жерін мәтіннен тауып оқыту.
ІІІ топқа тапсырма: Қасымның жетімдік қорлығын тартқан тұсын тауып оқыту.
IV топқа тапсырма: Әңгімені жалғастырып айтқызып көру.
V топқа тапсырма: «Табиғат балаға қатал, суық көрінеді» деген жолдардағы ойды нақтылайтын , табиғат суретін дәл беретін тіркестерді таптыру.
Мысалы: «күңгірт тартқан төбелер...»
8.Барлық топтарға жалпы шығармашылық сұрақ беріледі:
Жөнеліп кетті-
Зорлау-
Үрку- Басқа қандай сөздермен
Дедектеу- алмастыруға (ауыстыруға)
Қауіптену- болады?

9.Сөздікпен жұмыс жасату.
Қиянат- әділетсіздік, зорлық, өктемдік.
Қаға беріс- шеттеу, бұрылыс, тасалау жер.
10. Шығарма кестесі парағы таратылады. Шығарма кестесімен жұмыс жасауға нұсқау беріліп, қалай орындалып жатқанын байкап, бағыт-бағдар беру.

11. Оқушы білімін сабақ бойғы іс-әрекет белсенділігіне, өздік жұмыстарының орындалуына қарай бағалау.
12. Үйге тапсырма: Мәтінді оқу. Мәтін кейіпкерлеріне хат жазу. -Сабаққа әзірленеді
-Телефон арқылы сұрақ қойып, келесі топтан жауап алады.

-Сұраққа жауап береді, карта құрады.

-бөлікті оқиды, түсінеді, мазмұнын баяндауға дайындалады.
- оқиды, түсінеді

-бөліктерін оқиды, түсінеді, мазмұнын айтуға дайындалады.

-әркім өз бөлігін жанұяда айтады.
-топ алдында спикер әңгіме мазмұнын толықтай айтып қорғайды.
-тауып оқиды
-тауып оқиды

-жалғастырып әңгімелейді
-тіркестерді табу, оқу

-сұраққа жауап беріледі.

-сөздікпен жұмыс жасайды, мағынасын түсінеді.
- шығарма кестесі парағымен жұмыс жасайды
-жазады
-қорытындылайды
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: bauka93_kainar (2015-02-08) E
Просмотров: 807 | Комментарии: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Четверг, 2024-04-25, 2:21 AM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru