Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

урок казахского языка
Шығыс Қазақстан облысы Риддер қаласы
«Дінмұхамед Қонаев атындағы №3 орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
өткізген мұғалімі: Мыспаева Гүлмира Сапақызы
10 сынып
Сабақтың тақырыбы: Өтіріктің залалы. Омоним, антоним, синоним сөздер.
Сабақтың мақсаты:
1. Оқушының білімі мен дағдысын мәтін арқылы қалыптастыру.
Омоним, антоним, синоним сөздерді ажырата білу.
2. Ауызекі сөйлеу тілін дамыту, сөз қорларын байыту.
3. Мемлекеттік тілді үйренуге қызығушылығын арттыру.
Адамгершілікке тәрбиелеу. Бірлікке шақыру.
Сабақтың әдіс-тәсілдері: топтық жұмыс, сұрақ – жауап, көрнекілік әдісі, бақылау әдісі, іздену әдісі.
Сабақтың түрі: аралас сабағы.
Сабақтың көрнекіліктері: суреттер, кеспе қағаздар, тірек сызбалар.
Пәнаралық байланыс: қазақ әдебиеті, орыс тілі.
Қолданылған технологиялар: сын тұрғысынан ойлау (элементтері) , Жанпейісованың модульдік технологиясы (топпен жұмыс)
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
• Амандасу.
• Кезекшінің жауабы.
• Психологиялық дайындық.
Бәріміз бір топпыз,
Жалқаулыққа жоқпыз.
Аянбай еңбек етеміз,
мақсатымызға жетеміз,
Бір - бірімізге тірекпіз,
Бірге соққан жүрекпіз
Аламыз білім жақсы ғып,
Тілеймін саған сәттілік
-Балалар, мен де сендерге сәттілік тілеймін!
II. Фонетикалық жаттығу.
Тақтаға қараңдар, менен кейін қайталаңдар (тақтада мақал жазылып тұр).
Өтірік деген дұшпан бар ,
Отқа сүйреп салады.
Кім аударады?
-Ложь коварна, в огонь затянет.

ІІІ. Жаңа сабаққа дайындық.
-Я не зря сегодня взяла эту пословицу, она будет служить эпиграфом нашего сегодняшнего урока.
Бүгінгі сабағымыздың лексикалық тақырыбы –« Өтіріктің залалы», ал грамматикалық тақырыбымыз –« Омоним, синоним, антоним сөздерді қайталау.»
Енді мақсатын аңықтап алайық. Оқулықтарыңның 109 бетін ашыңдар. Бүгін не істейміз?
Нені білуіміз керек?
(Что должны знать?) Нені үйренуіміз керек?
(Чему должны научиться?)
1. Жаңа сөздермен танысамыз
2. Мәтінді мәнерлеп оқып аударамыз 1. Мәтіннен антоним, синоним, омоним сөздерді табу.
2. Сұрақтарға жауап беру.
3. Фонетикалық талдау жасау.
4. Сөйлем құрастыру.

IV. Лексикалық жаттығу
- Ең алдымен сұрақтарға жауап береміз
- Сендер қандай тұңғыш ағартушыларды білесіңдер?
- Абай, Ыбырай, Шоқан .
- Айтыңдаршы, Абай кім болған?
- Ұлы ақын, сазгер, аудармашы.
- 2010 жылы Абайдың неше жылдығын тойладық?
- Ыбырай кім болған?
- Ұлы ұстаз, ағартушы, жазушы, аудармашы.
- Шоқан кім болған?
- Зертеуші, саяхатшы, аудармашы, ғалым, суретші, жазушы.
- Их считают «Үш дана» ( «Три мудреца»)
V. Жаңа сабақ.
Автором рассказа, с которым мы сегодня будем знакомиться, является Ыбырай Алтынсарин. (указать на портрет)
- Біз бүгін топпен жұмыс істейміз. Әр топқа тапсырмалар беріледі. Антоним, синоним, омоним дегеніміз не екенің еске түсірейік. Әр топтан бір оқушы тақтаға шығады.
- Мәтінді оқып, шығыңдар, қандай таныс емес сөздер бар?
Жаңа сөздер:
Өтірік,жалған - обман
залалы - последствия
тәж - корона
ұшпақ , жұмақ - рай
хор қыздары – очень красивые девушки
рас - правда
түс – сон
хормен айту, бір-бірінен айту
- Өте жақсы. Қазір әр топқа тапсырмаларды беремін.
- Алдымен, мәтінді оқимыз, аударамыз.
1 топ.
1.1 Мәтінді оқыңдар, бір-бірінен мазмұнын айтыңдар.
1.2 111 бет, 3-ші жаттығу.
2 топ
2.1 Мәтінді мәнерлеп оқыңдар. Мәтін бойынша қойылым көрсетіңдер.
2.2 111 бет, 4 – ші жаттығу . «Құс атып » сөзге мәтіннен синоним сөзді тауып, фонетикалық талдауды жасаңдар.
3 топ
3.1 Мәтінді мәнерлеп оқыңдар. 110-ші бетінде сұрақтарға жауап беріндер.
3.2 111 бет 7 жаттығу 3 сөйлем құрастырыңдар.
- Түсінікті ме?
- Бірінші тапсырмаға 7 минут беріледі.
Үстелдегі бағалау парақтарына баға қоясыңдар.
- Тапсырманы дұрыс орындадыңдар. Ең жақсы жауап берген оқушылар ................
- Жарайсыңдар , балалар!
VI.Бекіту.
- Ал, енді алған білімізді бекітейік. Ол үшін 2-ші тапсырманы орындаймыз ( 5 минут) беріледі.
(через 5 минут выдаю ключ ответов каждой группе, учащиеся проверяют друг друга.
На доске: 1 қате - «4»
2 қате - «3»
3 қате - «2»
-Сендерді тыңдаймыз.
- Жарайсыңдар!
Сонымен, біз қойған мақсатымызға қайта келеміз ( таблица) .
- Қойған мақсатымызға жеттік деп ойлаймын. Иә , балалар ?
- Бүгінгі Ыбырай Алтынсариннің « Өтіріктің залалы» әңгімесінен қандай қорытыңды шығаруға болады? Бізді неге тәрбиелейді?
- Ыбырай былай деп айтқан: ұлтқа қарамай, бәрімен дос бол!
Оқушылар: ..................................................
Например, у Абая есть такое произведение «Пока не знаешь , молчи». Давайте послушаем.
-Тақтаға Юлия, Валерия шығады. Өлеңді бізге айтып береді .
- Рақмет , қыздар.
Как вы думаете, как связано это стихотворение с эпиграфом нашего урока?
-Рассказы Ыбырая Алтынсарина какое влияние оказывают?
-Воспитывают нравственные качества
(доброе отношение друг к другу, терпимость к людям с разными взглядами.)
VII. Үйге.
Үй тапсырмасын жазамыз , күнделіктерді ашыңдар.
1 топ – осы тақырып бойынша бес мақал – мәтел жазып жаттандар (аудармасын білу керек)
2 топ - мәтіндегі жаңа сөздерге синоним табу.
3 топ – жаңа сөздерді жаттау
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: ruki (2015-02-08) E
Просмотров: 1052 | Рейтинг: 1.0/1
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2024-03-29, 0:00 AM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru