Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

Жіктік жалғау. Менің үйім.
Жаппарова К.М. қазақ тілі мен әдебиет пәнінің мұғалімі
№ 91 орта мектеп

Ашық сабақ
Сынып 7 сынып
Пән: қазақ тілі
Оқытушының аты- жөні: Жаппарова К.М.
1. Сабақтың тақырыбы: Жіктік жалғау. Менің үйім.
2. Сабақтың түрі және тұрпаты: аралас сабақ
3.Сабақтың мақсаты: Оқушыларды тақырып бойынша жаңа сөздермен, өз үйі жайлы әңгімелеу үлгісімен таныстыру, жіктік жалғауларын қайталап, бекіту; коммуникативтік қабілеттерін арттыру.
4. Міндеттері:
4.1. Білімділік:
Оқушыларды өз үйі туралы әңгіме құрып,суреттей білуге үйрету; сөздік қорларын жаңа сөздермен толықтырып,байыту; жіктік жалғауларын қайталап, сөйлеуде орынды пайдалануды меңгерту.
4.2.Тәрбиелік:
Оқушыларды өз отанына, отбасына, туысқандарына, тұрған мекеніне сүйіспеншілікке, парасатты болуға тәрбиелеу; эстетикалық тәрбие беру.
4.3. Дамытушылық:
Оқушылардың белсенді сөздік қорлары, өз бетінше ізденушілік, танымдық қабілеттерінің қалыптасуына ықпал ету, тапсырмаларды орындау барысында логикалық ойлауға дағдыландыру, ауызекі сөйлесу тілдерін дамыту.

5. Күтілетін нәтижелері:
5.1. Оқушылар түсінуі тиіс:
Сабақ тақырыбына байланысты сөздік қорларын сөйлеу әрекеттерінде бір-бірімен дұрыс байланыстыра сауатты қолданауды; жіктік жалғауын дұрыс пайдалана алуы керек.
5.2.Оқушылардың құндылық бағдары болуы:
Оқу үрдісінде өз біліміне сенімі, білім алуға ынталары, қазақ тілін үйренуге ұмтылыстары болуы керек.
5.3.Оқушылар жасай білуі:
Менің үйім тақырыбында еркін әңгімелесіп, сұхбаттасуды, тақырып бойынша сұрақтар құрастыра алып,оларға жауап беруді, пікірлесе алуды, жіктік жалғауларын дұрыс қолдана алулары керек.



Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері
(түрі мен тұрпатына байланысты)



Оқытушының басқарушылық іс-әрекеті

Әрбір кезеңдегі оқушылардың
іс-әрекеті
Сабақ
тың әр кезеңі
нің құрал
дары
1.Ұйымдастыру мезгілі:

2.Меңгерген білімдерін жаңғыртып түзету:

3.Жаңа білімді меңгеру.

4.Білімді бекіту:

5.Сабақты қорытындылау
1.1. Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысуын, дайындығын тексеру.
1.2. Тілдік ортаға енуге бейімдеу:
Бүгін қай күн? Бұл күн қай мезгілдің алғашқы күні? Сонымен қазір жылдың қай мезгілі? Бүгін аптаның қай күні? Қандай сабақтар болды? Қазір нешінші сабақ болып жатыр?
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Біз қандай лексикалық тақырыптар өттік? Қазақ тілінде жалғаулардың неше түрі бар? Олар қандай? Үйге қандай тапсырма берілді?
2.1. Грамматикалық тақырыпты қайталау:
Тәуелдік жалғауы нені білдіреді?
Интерактивті тақтамен жұмыс.
а) Тәуелдік жалғауларын орнына қою.
б) Берілген сөздерді ауызша тәуелдеу.1-ші сөзді екі тілде (отбасы,әпке,дос,үй,пәтер)
2.2.Сөздікті қайталау:
а) Тақтада жазылған сөздердің аудармасын айту.
б) 2 оқушыдан бір-бірінен сұрау.
2.2. Өзінің досы туралы әңгімелеу.
2.3.Дос,достық туралы мақал-мәтелдер бәлесіңдер ме?
2.4.Сұхбаттасу. Жалпы сұрау:
Сенің досың бар ма? Оның аты кім? Ол неше жаста? Досың қайда оқиды? Қазақ тілін біле ме? Бос уақытында немен айналысады? Досыңның отбасында неше адам бар?
2.4.Дос, достық туралы мақал-мәтелдер білесіңдер ме?

3. Жаңа сабақтың тақырыбы:
Грамматикалық тақырып: Жіктік жалғау.
Лексикалық тақырып: Менің үйім.
3.1. Жіктік жалғауларын қайталау. (Қосымша 1 )
Балалар сендер колледже оқисыңдар,сонда сендер кімсіңдер? Оқушы, студент сөздерін орыс тілімен салыстыра ауызша жіктеу.
3.2.Суреттерге берілген сөздердің аудармасын айтып, жіктеу . «Шымылдық» артында жасырылған жіктік жалғаулары түгел кездесті ме?
3.3. Лексикалық тақырып: Менің үйім.
а) Сөздікпен жұмыс. (Қосымша 2 )
б) Мәтінді мәнерлеп оқып беру. (Қосымша 3)
в) Дәуреннің өз үйімен таныстыруы.
3.4. Интерактивті тақтамен жұмыс.
а) Оқушылар кезекпен әр бөлме туралы оқып,оны үй жоспарынан көрсетеді.
б) Сұрақтарға жауап беру.
в) Сөйлемдерді толықтыру.

4.1.Үлгі бойынша әр оқушы өз үйі туралы әңгіме құрастырып оқып беру. 3 сұрақтан құрастыру.
4.2. Мәтіннен жіктелетін сөздерді тауып жіктеу.
4.3. Кім қанша жаңа сөз ұғып алды? Сөздікті сұрау.
4.4. Сұрақтарға жауап беру:
1. Сен қайда тұрасың?
2. Сенің үйің неше бөлмелі?
3.Қандай бөлмелер бар?
4. Кіре берісте не бар?
5. Одан әрі қарай не бар?
6. Төргі бөлмеде нелер тұр?
7. Екінші бөлме кімдікі? Онда нелер тұр?
8.Үшінші бөлме кімдікі? Онда нелер тұр?
9. Жуынатын бөлме, ас үй бөлмесі қайда орналасқан?
Осы сұрақтарға тірек сөздерді қолданып ауызша жауап беру.

5.1.Білімді жүйелеу және қорытындылау:
Бүгінгі тақырып қандай болды? сабақта не білдік?
Не үйрендік? Нені қайталадық?
5.2.Оқушылардың білімін, біліктіліктерін және дағдыларын бағалау.
5.3. Үйге тапсырма:
Берілген үлгі мен сөздікті пайдалана өз үйін толық суреттеп жазу және әңгімелеу., ж.ж. бірнеше сөзді жіктеу. Өз сөздік қорларын қолданысқа түсіріп, қарапайым сөйлесуге әрекеттенеді.

Белсенділікпен өз білімдерін қолданады.
Бір-бірін тыңдайды, сұрақ қояды, толықтырады, түзетеді,
өз досы туралы әңгімелейді

Грамматиканы еске түсіреді.
Флипчарттағы тапсырмаларды орындайды

Сөздікті қайталайды, есте сақтау
қабілеттерін дамытады.

Байланыстыра сұрақтар қоюға дағдыланады.

Ойларын жинақтайды.

Тыңдайды, жазып алады, сұрақ береді.
Топ журналы,
интерактивті тақта

интерактивті тақта

интер
активті тақта
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: Cerg68 (2015-03-03) | Автор: Зобнина Ирина Евгеньевна E
Просмотров: 1939 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2024-03-29, 4:12 AM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru