Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

Жануарлар әлемі
Сынып: 8 Б
Сабақтың тақырыбы: «Жануарлар әлемі» тақырыбы бойынша деңгейлік тапсырмалар орындау
Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: Оқушыларға жануарлар әлемі туралы, олардың тіршілігі,күтімі,олардың адамға пайдасы мен зияны туралы түсінік беру.Деңгейлердің айырмашылығын түсіндіріп, қызығушылық туғызу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін туғызу,сауатты сөйлеуге, жазуға үйрету.
Тәрбиелік: Оқушыларға қоршаған орта және жануарлар әлемі туралы тәрбиелік мәні зор әңгімелер айту, аңдарға деген сүйіспеншілік сезімін ояту.
Сабақтың түрі: танымдық сабақ.
Әдіс-тәсілдер: топтастыру, сұрақ- жауап, дидактикалық ойын әдісі, дәстүрлі жағдаяттық әдіс
Көрнекіліктер: мазмұнды суреттер, «жануарлар әлемінде» тұсаукесері

Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Амандасу.
2. Оқушыларды түгендеу,сабаққа дайындығын тексеру.
-Бүгін аптаның қай күні?
-Бір аптада неше күн бар?
-Бір жылда қанша мезгіл бар?
-Қазір қай жыл мезгілі?
- Көктем айлары қандай?
- Көктемде қандай өзгерістер болады?
2. Сабақтың мақсатымен таныстыру.
3.Үй жұмысын тексеру.Оқушыларға бірнеше сұрақ қою.
* Жер шарындағы ең құрғақ жер қалай аталады?
* Сахара шөлі туралы не айтасыңдар?
* Әлемдегі ғажайып ағаштар туралы не білесіңдер?Олардың қандай түрлері бар?
Үйде жазып әкелген шығармаларын тыңдау.
3. Жаңа сабақ түсіндіру.Жаңа сабақтың тақырыбын айту алдында интербелсенді тақтадан тұсаукесерді тамашалау.
«Жануарлар әлемінде» тұсаукесерін көру.
Сұрақтарға жауап беру:
- Қандай жануарларды көрдік?
- Олар қайда тіршілік етеді?
- Астанада біз оларды қай жерден көре аламыз?
- Қандай жануарларды білеміз?
а)Сөздік жұмысы
Әлем, ғаламшар - Қолтырауын - Піл - Маймыл -
Арыстан - Тиін - Қасқыр - Аю- Керік -

Оқушыларға бірнеше сұрақ қою:
1. Жануарлар патшасы (арыстан)
2. Ең үлкен жануар (піл)
3. Бұл жануар Қазақстанда жоқ. Біз оны Африкада, Ніл өзенінде көре аламыз (қолтырауын)
4. Адамға ұқсайды, бірақ адам емес, банандарды жақсы көреді (маймыл)
5. Адамдардан қорықпайды, орманда мекендейді. Бурабайда бар. (тиін)
6. Қыста қатты ұйқыға кетеді, балды жақсы көреді (аю)
7. Ең биік жануар, мойны ұзын (керік)
8. 2010 жылдың символы қай жануар? (жолбарыс)

Мәтінді түсініп оқып, мазмұнын айту,диалог құрастыру.
Интербелсенді тақтамен жұмыс. Бейнефильм қарау.
Жануарлар санының азаюына адамдардың тигізетін әсері туралы пікір алмасу.
Деңгейлік тапсырмалар орындау.
ІІІ деңгей ІІ деңгей І деңгей
1. Сөздерді септеңдер:жануар,әлем
2. Берілген сұрақтарға жауап беріңдер:
1.Адамдардың жануарларға тікелей тигізетін әсері қандай?
2.Жанама әсері немен байланысты?
3. Кейбір жануарлардың саны не себепті азайып отыр?

Берілген мәтінді үш бөлікке бөліп, әрқайсысына ат қойыңдар.Мәтіннің мазмұнын қысқаша айтып беріңдер.
«Жануарлардың санын сақтап, көбейту үшін не істеуіміз керек?» деген сұраққа дәлелді жауап дайындау ( қосымша материал жинастыру).

Сергіту сәті: Пантомима көрсету
(таратпа қағазда берілген жануардың атын қолданып, сыныпқа қимылмен көрсету)
Қасқыр, керік, маймыл, жолбарыс, аю, түлкі, тиін, арыстан, қоян, піл.

4. Үй тапсырмасын беру.
Мәтінді мазмұндау, жануар туралы жұмбақ құрастыру.
Мысалы: кішкентай аң, түсі ақ, өзі қорқақ. Сәбізді, орамжапырақты жақсы көреді. Ол не? (қоян)
5.Оқушылардың білімін бағалау.
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: mama-1710 (2015-06-03) | Автор: Асия E
Просмотров: 1472 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 1.5/2
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Четверг, 2024-04-25, 6:06 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru