Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Начальная школа

Зеректік
Әдебиеттік оқу пәні
2 сынып
Сабақтың тақырыбы: Зеректік
Сабақтың мақсаты: Ойлаудың жеті түрлі негізін дамыту.
Білімділік: Әңгіменің мазмұнын түсіндіре отырып, Шоқанның зеректігі туралы айту.
Дамытушылық: Ойлау, есте сақтау, сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал жасау.
Тәрбиелік: Өнер – білімнің тиянақты қасиеттер екенін айту, мансапқорлық пен озбырлықтан аулақ жүруге баулу.
Сабақтың түрі: Ауызша – 1 картасы. БжС технологиясы.(авторы Ф.Я.Вассерман)
Күтілетін нәтиже: Алға қойған мақсатқа жету.
Сабақтың барысы:
Сабақ оқудың макро құрылымы Технологиялық картаның жұмыс тәртібі Түсініктеме

1- кезең Ұйымдастыру
Мотивация. Сабақтың мақсат – міндетін түсіндіру. Психологиялық жаттығу.Көшбасшы рухтандырады.
- Біз Қазақстанның білімді ұрпағы боламыз ба?!
- Иа!
- Біз мектебіміздің мақтанышы бола аламыз ба?!
- Иа!
- Әдебиеттік оқу пәнінен 5-тік баға алып, нәтижеге жетеміз бе?!
- Иа!
Олай болса сыныпта 19 баланың 12-сі 4 пен 5 алып 63% нәтижеге жетуіміз керек.
Карта бойынша жұмыс жасау реті түсіндіріледі.
Ұжымды белсендіру үшін көшбасшыға сөз беріледі.ООМ бойынша жұмыс

2- кезең Оқушылардың субъектті іс- тәжірибесін өзектендіру
Өткен сабақ тақырыбы бойынша қарама-қарсы сұрақ қою. ООМ бойынша материалды бекіту үшін тексеру.
1. Қазақ даласына алғаш білім жарығын алып келген адам? (Ы.Алтынсарин)
2. Тұңғыш «Әліппе» оқулығын жазған, ғалым, ақын?
(А.Байтұрсынұлы)
3. «Күн шыққанда» атты өлеңнің авторы, белгілі ақын, әрі жазушы.
(І.Жансүгіров)
4. Қазақ балаларына арнап мектеп ашқан ағартушы, ұстаз. (Ы.Алтынсарин)
5. Білімді қайдан аламыз? (Кітаптан)
6. Мақалды жалғастыр.
Оқусыз білім жоқ, ...
(Білімсіз күнің жоқ)
7. Өнер, білім – бәрі де немен табылған ? (Оқуменен табылған)
8. Роман деген не? (көлемді, күрделі шығарма)
9. Өлең жазатын адамды кім дейміз? (Ақын)
10.Жүсіпбек Аймауытов кім? (Атақты жазушы)
11. «Аласың білім кітаптан» деген ақыл сөз кімнің шығармасында келтірілген? (І.Жансүгіров)
12.Ж.Аймауытовтың қандай романдары бар? («Қартқожа, Ақбілек» атты романдары)
13.Ж.Аймауытов қай жерде туған? (Павлодар облысында туған)
14.Өткен сабақта Ж.Аймауытовтың қандай әңгімесін оқыдық? (Кітап оқу)
15.Әңгіме қалай басталды?(Жазық,
кең дала)
16.Автор Әңгімеде аспандағы бұлттарды қалай суреттеген? (Аспанда ақ сабынның көбігіндей, ақ мақтадай ақ бұлттар)
17.Әңгімеде Қартқожа қайда болған?
(Қартқожа жазық далада)
18.Ол далада кітапты қалай оқып жатр еді?(Көк шөпке бауырын төсеп, күнге қарап, қоқшыл маңдай тері шып-шып шығып, кітап оқып жатыр еді)
19.Қартқожа «өзінің айдалада жатқанан да, ауылын да, басқа дүниені де» неліктен ұмытты? (Өйткені ол қітапты бар ынтызары-
мен оқығаны сонша, жан-жағына қарамай бар дүниені ұмытты.)
20.Ол оқыған сайын қайтті? Ол оқы-ған сайын ажарланды.)
21.Иегін созып, көзін қадап, қағазды не істеп қоятын тәрізді? (Иегін созып, көзін қадап, қағазды жеп қоятын тәрізді)
22.Алған білімін ел пайдасына жұмсаған қазақ халқыныңқандай ұлы адамдарын білесіңдер? (Ыбырай Алтынсарин, Ахмет Байбұрсынұлы,
Абай Құнанбаев, Шоқан Уәлиханов)
23.Кітап туралы қандай мақал-мәтел білесің? (Кітап білім – бұлағы, Білім – өмір шырағы)
24.Білімдіге дүние жарық,
Білімсіздің күні қандай? (кәріп)
25 Кәріп деген сөзді қалай түсінесіңдер? (Бейшара, дәрменсіз)
Бірінші белгі ,
барлық оқушылардың нәтижелері бойынша плюс немесе минус белгілері қойылады.

3- кезең Қабылдауды ұйымдастыру

Тірек сөздермен жұмыс.
Молда
Күнделік дәптер
Бажайлап
Ыждаһат
Данышпан
Мансапқорлық
Озбырлық
Тірек сөздердің мағынасын ашу:
Молда – ескіше бала оқытатын адам
Күнделік дәптер - қызықты сәттерді, өмірге қажетті ақыл кеңестер мен даналық сөздерді түртіп отыратын дәптер.
Бажайлап – мән беріп
Ыждаһат – мұқият көңіл бөлу
Данышпан – ұлы, атақты, әйгілі
Мансапқорлық – қызмет бабымен жоғарлауды күйттеушілік
Озбырлық - зорлық,қиянат,қияпат қысым көрсету.
Тірек сөздер жабылады. Жазуға берілген уақыт есте сақтау уақытына тең.Оқушылар тақтадағы барлық сөздерді естерінде сақтайды. Берілген уақыт аяқталысымен сөздерді жасырып және сол кеткен уақыт аралығандай уақыт ішінде естеріне сөздерді түсіріп жазу.
(оқушылардың бір-бірін өздері тексеруі)
Кімде 6-7 сөз бар? (+)
Кімде жоқ (–) (бірінші минустарды қойып аламын)
Екінші белгі,есте сақтау уақыт нормативі 7 сөзге 1 минут

4- кезең Ойлауды ұйымдастыру
Мәтінмен жұмыс.
Шоқан Уәлиханов –қазақтың ұлы ғалымы Сапарғали Бегалин
1895 жылы Шығыс Қазақстан өңірінде туған. Оның «Шоқан асулары», «Сәтжан» , «Бала Шоқан» деген көптеген балаларға арналған шығармалары бар.Ол 1983 жылы қайтыс болған.Біз бүгін осы Сапарғали Бегалиннің Шоқанның балалық шағы туралы жазған «Зеректік» деген әңгімесін оқимыз.
Мәтіндегі оқу жылдамдығы 1 бетке 5 минут уақыт беріледі.

5- кезең Алғашқы түсінікті тексеру
(2 шапалақ) Қарама – қарсы сұрақтар: (Кітаптан тауып оқып беруіне болады)
1. Әубәкір молда бұрынғыдай қайдан босады?
2. Шоқанға парсы тілін кім оқытады?
3. Шоқан қай тілде өз білімінің өрісін кеңейтуде?
4. Әжесі Шоқанға қандай сөз айтты?
5. Шоқан әжесінің айтқан сөзін қайда жазып қойды?
6. Әубәкір молда Шоқанның несіне таңданатын?
7. Бала Шоқан оқыған кітабының несіне ізденеді?
8. «Ескендірнама» кімнің шығармасы?
9. Шоқанды қызықтырған қандай хикая?
10. «Ескендірнама» туралы Шоқан кімнен сұрады?
11. Ескендірдің шешесі қандай болған?
12. Ескендір кімнен сабақ алған?
13. Ескендір қандай мақсатпен үлкен жорық жасайды?
14. Ескендір ненің арқасында бар әлемді билемек болады?
15. Ескендір неге апатқа ұшырайды?
16. Әжесі Шоқанға қандай ақыл айтты?
17. Шоқан әжесінен «Ескендірнаманы» қалай сұрайды?
18. Әжесі қандай шығарманы оқыған?
МПМ бойынша барлық оқушыдан сұралады.

6- кезең Бекітуді алғашқы ұйымдастыру
(3 шапалақ)
Сын тұрғысынан сұрақтар:
1. Әубәкір молда ауыл арасының шақыруынан босамады. -
2. Шоқанға парсы тілін оқытқан әжесі.-
3. Шоқан өз білімін парсы тілінде кеңейтуде.+
4. Әжесі Шоқанға «Байлық та,бақыт та тиянақсыз,ең тиянақты қасиет - өнер- білім» деді.+
5. Шоқан әжесінің айтқан сөзін жазып алған жоқ. -
6. Әубәкір молда Шоқанның білімге деген ыждаһатына таңданатын еді.+
7. Бала Шоқан оқыған кітаптарына қызықпады. -
8. «Ескендірнама» Әубәкір молданың шығармасы. -
9. Шоқанды «Ескендірнама» шығармасы қызықтырды.+
10. «Ескендірнама» туралы Шоқан әжесінен сұрады.+
11.Ескендірдің шешесі ақылды болған. +
12. Ескендір ешкімнен сабақ алмаған.-
13. Ескендір бар әлемді билеймін деп,үлкен жорыққа шығады.+
14. Ескендір ақшаның арқасында бар әлемді билемек болады.-
15. Ескендір озбырлық үшін апатқа ұшырады.+
16.Әжесі Шоқанға: «Білімділік-жаман, мансапқорлық жақсы» деді.-
17. Шоқан әжесінен «Ескендірнама» туралы жылап сұрады.-
18.Әжесі де «Ескендірнама» деген шығарманы оқыды.+
МПМ мен жұмыс.
«-» бар оқушыларға көңіл аудару

7-кезең Тақырыптық сөздік қор.
Тақырыпты қорыту.Эссе жазу.
31 ден жоғарылар қол көтереміз
Аз жазған балаларға (-) таңбасын қоямын. Ең көп жазған, ең аз жазған, орташа жазған оқушыларға оқытқызамын.
5 минут
2-сынып 31 сөз

Бағалау - 4-5 белгі 5 ұпай
- 3 белгі – 4 ұпай
- 2 белгі – 3 ұпай
- 1 белгі – 2 ұпай МПМ бойынша бағалау.
Сапа нормативі: оқушылардың
63% ы – 5 ұпайдан алуы тиіс.
Үйге тапсырма
4 белгіден кем алған оқушылар үй тапсырмасын алады.
Саменова Лаура Сейтахметовна
«№44 жалпы негізгі білім беретін мектеп» КММ-нің
бастауыш сынып мұғалімі.

Источник: http://collegy.ucoz.ru/publ/0-0-0-0-1
Категория: Начальная школа | Добавил: Лаурита1669 (2016-02-21) | Автор: Зеректік E W
Просмотров: 1845 | Теги: Әдебиеттік оқу пәні | Рейтинг: 5.0/1
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2024-04-19, 5:09 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [875]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru