Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Особые дети

Сабақтың тақырыбы: Ұя. Мәтінмен жұмыс.
Пәннің аталуы: Оқу және тіл дамыту.
Сабақтың тақырыбы: Спандияр Көбеевтің «Ұя»
Сабақтың мақсаты: «Ұя» әңгімесімен таныстыру.
Сабақтың міндеттері:
1.Білімділік: Я әрпі туралы алған білімді кеңейту. Дыбыс, буын туралы түсінікті жинақтау, дыбыстық талдау жасауға үйрету. Мәтінмен жұмыс істеуге үйрету. Дұрыс оқу, мазмұндау дағдыларын қалыптастыру.
2.Түзету – дамытушылық: Тілін жетілдіру, сөздік қорын толықтыру, сөйлеу тілін, фонематикалық есту қабілетін дамыту.
3.Тәрбиелік: Сауаттылыққа, дербестікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Қоршаған ортаға деген сүйіспеншілікке, оны қорғауға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: Кеспе әріптер, қызыл – көк жолақшалар, жұмбақ, тақырыптық суреттер топтамасы, «Ұя» суреті, буындық лото, карточкалар, сөздік – буындық таблица.
ТҚЖ: Ноутбук, проектор, экран, аудио және видео жазба.
Сабақтың әдісі: Мәтінмен жұмыс, сұрақ – жауап, таблицамен жұмыс, ойын, артикуляциялық жаттығу, физминутка т.б.
Пәнаралық байланыс: Айналадағы әлем, математика, қазақ тілі.
Сабақтың тегі: Дәстүрлі сабақ.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ (білімді кеңейту, жинақтау, бекіту).
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Амандасу, психологиялық бағыт беру:(Оқушылар орындарынан тұрып, қимылымен орындайды.)
Амансыңба, алтын күн!
Амансыңба, Жер ана!
Амансыңба, достарым,
Сендерді көрсем қуанам.
2.Артикуляциялық жаттығулар жасату:
А) «Сағат», «Күрекше», «Ат шауып келеді», «Алтыбақан»
ІІ. Негізгі бөлім:
1.Тіл дамыту, таза сөйлеу минуты:
Я-я-я - мынау жаңа ұя,
Ян-ян-ян - жүгіріп жүр қоян,
Яз-Яз-Яз - ащы екен пияз.
2.Үй тапсырмасын сұрау:
-Үйге қандай тапсырма берілді?
-Қастек Баянбаев «Ұя» өлеңін жатқа айту. (Сынып оқушылары өлеңді жатқа айтады.)
3.Аудио жазбаны тыңдау: Құстардың дауысын үн таспадан тыңдайды.
-Үнтаспадан ненің дауысын тыңдадық? (Құстардың)
-Қандай құстарды білеміз? (Үй құстары және жабайы құстар).
-Ал үнтаспадан тыңдағандарың қандай құстардың дауысы? (Жабайы құстардың).
-Ал үй құстары қалай дауыс шығарады? Мысалы: үйрек. т.б. (Үй құстарының дауысын дыбыстап келтіреді)
-Үй құстары қайда өмір сүреді? (Үйде. Оларды адамдар асырайды)
-Жабайы құстар қайда өмір сүреді? (Орманда, далада,көлде, таулы жерлерде)
-Балалар, мынау не? (Ұя) (Сурет бойынша сұрау)
-Балалар, ұя дегеніміз не? (Құстардың үйі.)
4.Дыбыстық талдау жасау: «Ұя» сөзін тақтаға кеспе әріптермен құрастыру, талдау жасалады. Я дыбысы [Й+А] дыбыстарының қосындысынан тұратындығын, оның я әрпімен таңбаланатынын еске түсіру.
Ұ-Я – 2 буын, 2 әріп, 3 дыбыс. Салыстыру, әріптер мен дыбыстарды санау.
5. Экраннан сызбамен, суреттерімен бейне материал қарау: Я дыбысының Й+А дыбыстарынан тұратынын, оның я әрпімен таңбаланатынын көрсету. ҚИ – ЯР, ҚИ – ЙАР; ПИ – ЯЗ, ПИ – ЙАЗ; т.б.
6.Сергіту сәтін орындау:
Қане қанат қағайық,
Қарлығаш болып ұшайық.
Ұшып - ұшып алайық,
Орнымызды табайық.
7.Жаңа тақырыпты түсіндіру:
А)Жаңа тақырыпты атау: Спандияр Көбеевтің «Ұя» әңгімесі.
Ә) Мәтінді мұғалім мәнерлеп оқып береді.
Б)Балалар мұғалімнің мәтін бойынша қойған сұрақтарына жауап береді.
-Әңгіме не туралы?
-Балалар ойнап жүріп нені көрді?
-Ұяда неше балапан бар екен?
-Олар балапандарды қайда әкелді?
-Әкесі оларға не деді?
-Балалар не істеді?
8.Оқулықпен жұмыс:
А)Мәтінге арналған сюжетті суретпен жұмыс.
-Суреттен нені көріп тұрсыңдар?
-Балалар не жасады?
-Ұяны неден жасады?
-Ұяны қайда шегеледі?
Ә)Мәтінде кездесетін сөздермен буындық – сөздік таблица оқыту. (Балалар жеке және хормен оқиды).

З Ұ – Я
Қ Ұ – Я – ДА
Я Н ҚҰС – ТЫҢ
У БА – ЛА – ПАН
Л БА – ЛА – ЛАР
Ә – КЕ – СІ
ШЕ – ШЕ – СІ
Б)Мәтінді тізбектеле оқыту. 1,2,3 топтың балалары мәтінді тізбектеле оқиды. 4 топтың балалары карточкадан мәтінде кездесетін сөздерді оқиды.( Мысалы: Балалар, балапан,ұя, ұяда, ағаш, әкесі, шешесі, құстар т.б оқу), мәтіннен алынған (Мысалы: балапан, балалар, далада сөздерінің құрамынан өздеріне таныс әріптерді тауып, астын сызады. Мысалы: А,О,Л,Т әріптерін табады).
В) Мәтінді өздігімен оқу. (Балалар мәтінді тағы бір қайыра оқиды. Балалар мәтінді оқу барысында, мұғалім 4 топтың балаларына карточкаларын оқытып, тапсырмаларын тексереді)
ІІІ. Бекіту:
А)Мәтін бойынша сұрақ – жауап.
-Әңгіме не туралы?
-Балалар ойнап жүріп нені көрді?
-Ұяда қанша балапан бар екен?
-Олар балапандарды қайда әкелді?
-Әкесі оларға не деді?
-Балалар не істеді?
Ә) Мәтінді мазмұндау (1-2 бала мәтіннен ұққандарын өз сөздерімен мазмұндап береді).
9.Сергіту сәтін орындау:
Аққу болып ұшамыз,
Көлге келiп қонамыз.
Көлдiң бетiн құшамыз,
Қайта самғап ұшамыз.
10.Экраннан бейне жазбаны көрсету: Мұғалім құстардың ұя салуына баса назар аударады. Құстар көл жағасына, биік таудың басына, ағаш басына, тіпті жерге де ұя салатыны жөнінде айтады.
11)«Орнын тап» ойыны: Ретсіз жатқан сөздерді сандардың реті бойынша орналастыру. Мыс: Ұя құс салды бұтаққа; Құс бұтаққа ұя салды.
1 2 3 4
12) Жұмбақ шешу:
Тал басында - тамаша үй. (Ұя)
13) Мәтінге арналған цитатамен мәтінді қорыту: Балалар құстардың ұясын бұзбаңдар! Құстар біздің досымыз!
ІY. Сабақты қорытындылау:
-Бүгін сабақта не туралы сөйлестік?
-Қандай мәтінмен таныстық?
-Я дыбысы қандай дыбыс?
-Сабақта тағы басқа не істедік?
Y. Балалардың іс - әрекетін бағалау.
YI. Үйге тапсырма беру:
1 топ: «Ұя» мәтінін мәнерлеп оқып, мазмұнын айтады.
2-3 топ: «Ұя» мәтінін мәнерлеп оқиды.
4 топ: як, ян,яр,яз,яу,ял,яң буындарын оқиды. Өткен әріптерді қайталайды.
ҮІІ.Сабақты аяқтау.
Категория: Особые дети | Добавил: scorpi (2015-04-06) | Автор: Қайранбаева Гүлшат Болатовна
Просмотров: 592 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Четверг, 2017-05-25, 10:58 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1521]
Школьный психолог [523]
История [736]
Опыт [504]
Научная кафедра [217]
Воспитание души [233]
Мастер-класс [220]
Семья и школа [178]
Компьютер-бум [255]
Английский язык [809]
Великие открытия [20]
Университет здоровья [129]
Математика [1191]
Химия [385]
Классному руководителю [657]
Биология [593]
Думаем, размышляем, спорим [95]
Казахский язык и литература [1808]
Краеведение [93]
Начальная школа [4015]
Беседы у самовара [16]
Мировая художественная культура [39]
Новые технологии в обучении [378]
Сельская школа [74]
Профильное обучение [71]
Демократизация и школа [24]
Физика [302]
Экология [184]
Дошколенок [1576]
Особые дети [284]
Общество семи муз [57]
Школа и искусство
Уроки музыки [641]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [465]
Мой Казахстан [234]
Школьный театр [71]
Внеклассные мероприятия [1196]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [88]
ИЗО и черчение [218]
Физическая культура [538]
Немецкий язык [52]
Технология [300]
Самопознание [405]
Профессиональное образование [108]
Школьная библиотека [81]
Летний лагерь [15]
Дополнительное образование [34]
Педагогические программы [10]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz

  • /li>
  • Статистика

    Рейтинг@Mail.ru