Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » Школа, как она есть

Жаңа жылдық шырша-Жаңа жыл мейрамының негізгі нышыны.
Қысқамерзімді сабақ жоспары
Сабақтың оқу мақсаты ТЛексикалық тақырып көлемінде ақпарат алмасу:тақырып бойынша қысқаша сөйлесе алу,сұрақ қойып,жауап беру.5-6репликадан тұратын диалогке түсу.
ЖТақырып көлемінде қысқаша сөйлемдер мен қысқа хабарлама жаза алу,жазбаша құттықтау сөздер жазу/ алынған мәліметтерді күнделікті өмірмен байланыс тыру.
Сабақ мақсаттары Оқушылардың барлығы мынаны істей алады:Мәтіндегі,диалогтағы сөздердің лексикалық мағынасын түсінеді . Сұрақтарға жауап бере алады.
Оқушылардың көбі мынаны істей алады: тақырыпқа байланысты жекелеген сөйлемдер мен жиі кездесетін ұғымдар арқылы сұрақ қойып, жауап бере алады. Өзіне таныс тақырыптар бойынша 5-6 репликадан тұратын диалогке түсе алады, топпен, жұппен жұмыс істеуде белсенділік танытады, түсінгенін жинақтап айта және жаза алады; тақырып бойынша өз ойын түсінікті етіп жеткізе отырып, қарапайым тіркестер мен сөйлемдер арқылы сөйлесе алады.
Оқушылардың кейбіреулері мынаны істей алады: Өзіне таныс тақырыптар бойынша 6-7репликадан тұратын диалогке түсе алады, күнделікті тұрмыста қолданылатын тілдесімді қысқаша сөйлемдер арқылы қолдап, әрі қарай жалғастыра алады, таныс жағдаяттарда өз ойларын түйіндеп анық жаза алады,түсінікті жеткізе алады.

Алдыңғы оқу Өткен сабақта оқушылар «Кел,Жаңа жыл.Әлем елдері жаңа жылды қалай қарсы алады»тақырыпты меңгеріп, лексикалық тақырыптар бойынша оқылым,айтылым дағдыларыдамытылды,түрлі тапсырмалар орындалды.
Негізгі сөздер мен фразалар: Ойыншық,раушан,гүлтізбе,безендіру,сырға шырақ,жарқырау,орнатылу
Сұхбатқа арналған пайдалы фразалар Қайдан?Кімдер? Қанша? Нешесінде? Қай? Немен? Дайын ба? Қалай? Кімге?Қашан? Неліктен?

Талқылауға арналған сұрақ: Мектепте шырша желтоқсанның нешесінде орнатылыды?Шырша қайдан әкелінген?Оның биіктігі қандай?қанша метр?Жасыл шыршаны мектептің қай жерінде орналастырды?Шыршаны немен безендірді?Сендер Жаңа жылды тойлауға дайынсыңдар ма? Жаңа жылдық шырша туралы не білесіңдер?
Жазбаша ой салулар Өз мектептеріңде Жаңа жылды қалай тойлайсыңдар?Сендердің сыныптарың қандай бағдарлама дайындады?Кімдер белсене қатысты?Қандай кейіпкерлердің костюмдерін кидіңдер? Қандай ән-шашу дайындайсыңдар? Аяз Ата мен Ақшақар сендерге қандай сыйлықтар берді?Жаңа жыл сендерге ұнады ма?
Жоспар
Сабақтың кезеңдері Жоспарланған мерзімдер Жоспарланған шаралар Ресурстар
Ынтымақтастық оқу ортасын құру 3 мин Қызығушылықты ояту: 1. Шең- берге тұрып, бүгін қай күн екенін айтады, бір-біріне сағат тілі бағытымен жақсы тілектер білдіреді. Геометриялық фигу ралар арқылы топқа бөлінеді.-2 мин
Бүгін ауа райы қандай? Бүгін қай күн ?–Желтоқсанның жиырма төрті.Күн мен түннің теңелген күні,енді күн ұзара бастайды,ал түн қысқарады.
-Балалар ,бұл күні мен сендерге табыс пен сәттілік тілеймін.Сендер бір-біріңе қандай тілек айтасыңдар....
Стартер
2 мин
1. Сұрақ-жауап-2 мин

-Қыста ауа райы қандай?
- Әлем елдері Жаңа жылды қалай тойлайды?
-Аяз Атаның қандай аттары бар?
-Аяз Ата туралы не білесің дер?
-Қыс туралы қандай өлең, жұмбақтар білесіңдер?
-Жаңа жылдық шырша туралы не білесіңдер?

Кіріспе
2 мин Сабақтың мақсаттарын бірлесіп қою.
- Мұғалім сабақтың мақсаттарымен таныстырады.
- Оқушылар «тақырып көлемінде ақпарат алмасу», «сөйлесе алу,сұрақ қойып,жауап беру»,« қысқа хабарлама жаза алу,жазбаша құттықтау сөздер жазу»деген мақсат қояды. -Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Жаңа жылдық шырша-Жаңа жыл мейрамының негізгі нышыны.
- Тақырыпқа байланысты сұрақ қойып, жауап беруге үйренеміз . Тақырып бойынша қысқаша сөйлемдер мен қысқа хабарлама/мәтін жазуды үйренеміз ,жазбаша құттықтау сөздерді жазамыз.
Даму
15 мин

5мин

5мин

1.Сөздік жұмысы - 5 мин
Жаңа сөздермен таныстыру.
(«Көршіңді шақыр» әдісімен )
Мағынасын түсіндіру.
Ауызша сөз тіркестер мен немесе сөйлем құрату.
1.Мәтінді оқып, тапсырмаларды орындаңдар.

2.Cөйлесім.Балалар,«Жаңа жылдық шырша-Жаңа жыл мейрамының негізгі нышыны.»мәтін негізінде түрлі тапсырмалар орындаймыз

Сөйлесім тапсырмалары

1.1-топ.«Ыстық орындық»тәсілімен тапсырманы орындайсыңдар
-Шырша-сөзі жазылады,сол тақырып бойынша сұрақтар құраңдар

-топ. «Микрофон»стратегиясы арқылы –топ мүшесі аудитория- ны аралап жүріп,топтың және сынып мүшелеріне «Мектептегі шыршаны безендіру.»
тақырыбы бойынша сұрақтар ұсынады-тыңдаушылар жауап береді

3-4-топ.«Қос шеңбер» стратегиясы бойынша «Жаңа жылдық шырша-Жаңа жыл мейрамының негізгі нышыны» тақырыбы бойынша сағат тілімен жылжып,бір-біріне сұрақтар қойып,жауап алады.

3.Жазылым.
1-тапсырма «Жүгіртпе диктант» жазу
-Әр топ мүшелері бір-бірден келіп диктант сөйлемдерін оқып,топқа барып айтады , топ мүшелері жазып отырады.(Қай топ жылдам және дұрыс жазатыны тексеріледі.Есте сақтау қабілеті тексеріледі.)

2-тапсырма.Құттықтау хат жазу.
-Әрбір топ ашықхаттарына үлгі бойынша Жаңа жылға құттықтау жазады.
1-топ-мұғалімге
2-топ-сыныптастарына
3-топ-отбасы мүшелеріне
4-топ-мектеп директорына Сөздік жұмысы
Ойыншық,раушан,гүлтізбе,безендіру,сырға шырақ,жарқырау,орнатылу

Жаңа жылдық шырша-Жаңа жыл мейрамының негізгі нышыны.110бет

«Ыстық орындық»
-Топтан бір оқушы шығып, топ мүшелерінің сұрақтарына жауап береді
1.Шырша ненің символы /белгісі/?
2.Жаңа жылда тұңғыш шырша қайда орналасқан?
3.Алғашқыда шыршаны немен безендірген?
4.Ең биік шырша қайда,қашан орнатылған?
5.Оның биіктігі қанша болды?
6.Шыршаны қалай безендіреді?

-Мектепте шырша қашан орнатылады?
-Шыршаны қайдан әкеледі?
-Ол биік пе?Қанша метр?
-Шыршаны мектептің қай жеріне орнатады?
-Шыршаны немен безендіреді?

-Жаңа жылды қарсы алғанда не орнатады?
-Шыршаны қайда орнатады?
-Шыршаны немен безендіре ді?
-Шыршаның жанына кімдер келеді? Олар не істейді?..т.б.

Жаңа жыл тойлағанда әр мектепте ертеңгілік өткізіледі.Балалар Аяз ата мен Ақшақарды қуана қарсы алады.Олармен бірге ән айтып,би билейді,көңіл көтереді.Балалар Аяз атаға тақпақ айтып,сыйлықтар алады.

Құрметті...
Достар...
Сүйікті...
Құрметті...
Топ.Қалыптастырушы бағалау 1 мин Оқушылар түсті қағаздармен өзін-өзі бағалайды
Пленарий
5 мин «Өз ойыңмен бөліс»
Сұрақтарға жазбаша жауап беру.
1 Өз мектептеріңде Жаңа жылды қалай тойлайсыңдар?
2 Сендердің сыныптарың қандай бағдарлама дайындады?
3 Қандай кейіпкерлердің костюмдерін киесің- дер?
4 Қандай ән-шашу дайындайсыңдар?

Үйге тапсырма беру
1 мин 1.2-тапсырма-115бет,өлең жаттау-4-тапсырма,115бет
Кері байланыс
3 мин «Екі жұлдыз,бір тілек»

Нашар
5

Пәнаралық байланыс –бейнелеу өнері, әдебиет,география
Қауіпсіздік ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)
Оқушылардың өміріне қауіп тудыратын тапсырмалар жоқ. Сабақ барысында PowerPoint пайдаланылады.
Мейірімділікке,татулыққа,сыпайылыққа тәрбиелеу .

Сынып Оқушының аты-жөні Тапсырма
5

Рефлексия

Сабақ міндеттері орындалды ма? орындалды
Білім алушылар бүгін не үйренді? Сөз тіркестерін құра алады, сұрақтарға жауап бере алады, Лексикалық тақырып бойынша қысқаша сөйлесе алады,сұрақ қойып,жауап береді.5-6репликадан тұратын диалогке түседі.
Тақырып көлемінде қысқаша сөйлемдер мен қысқа хабарлама жаза алады,жазбаша құттықтау сөздер жазады/ алынған мәліметтерді күнделікті өмірмен байланыс тырады, топпен, жұппен жұмыс істеуде белсенділік танытады.
Сабақтағы ахуал қандай болды? белсенді
Уақыт есебінен ауытқулар болды ма?
Жоспарға қандай өзгертулер енгізілді?
Жетістік критерийлері
Жетті Талпынады

- Сөз тіркестерін ,сөйлем құра алады. Сұрақтарға жауап бере алады.
- Тақырып бойынша қысқаша сөйлесе алады,сұрақ қойып,жауап береді.
5-6репликадан тұратын диалогке түседі
- топпен, жұппен жұмыс істеуде белсен ділік танытады.
- Қысқа хабарлама жаза алады,жазбаша құттықтау сөздер жазады


- Сөз тіркестерін құра алады. Сұрақтарға мұғалімнің көмегімен жауап бере алады.
- Мұғалімнің көмегімен диалогке түседі, мәтін бойынша сұрақтар құрастыра алады.

Сынып Оқушының аты-жөні
5


Сынып Оқушының аты-жөні
5

Жетістік критерийлері
Жетті Талпынады
- Сөз тіркестерін ,сөйлем құра алады. Сұрақтарға жауап бере алады.
- Тақырып бойынша қысқаша сөйлесе алады,сұрақ қойып,жауап береді.
-5-6репликадан тұратын диалогке түседі
- топпен, жұппен жұмыс істеуде белсенділік танытады .
- Қысқа хабарлама жаза алады,жазбаша құттықтау сөздер жаза алады

- Сөз тіркестерін құра алады. Сұрақтарға мұғалімнің көмегімен жауап бере алады.
- Мұғалімнің көмегімен диалогке түседі, мәтін бойынша сұрақтар құрастыра алады.

Бағалау критерийлері

Диалогтағы сөздердің лексикалық мағынасын түсінеді . Сұрақтарға жауап бере алады.
Сөз тіркестерін ,сөйлем құра алады.
-Өзіне таныс тақырыптар бойынша 8-10 репликадан тұратын диалогке түсе алады, , таныс жағдаяттарда келісім білдіріп немесе алғыс айтып, кешірім сұрап және өтініш жасай алады.
Оқушылар өзіне таныс тақырыптар бойынша дайындықсыз қарым-қатынасқа түседі.
Қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтердегі негізгі ойды күнделікті өмірмен байланыстырады

өзіне таныс кез келген тақырыпта сөйлеп, басқалармен қарым-қатынасқа түсе алады;
ұқсас мәтінді тауып, тақырыпқа сәйкес ақпаратты таба алады және өмірмен байланыстыра алады.

Оқушылар:
Таныс тақырыптарға диалог, жағдаяттарды жалғастырғанда айтылым дағдысына жаттығады;
Оқыған материалдарын өмірмен байланыстырады;
Пән лексикасы және терминология:
Жұмыс әлемінің ресми стилі бойынша жаңа сөздерді меңгеру;
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестері:
Менің ойымша, оқылған мәтінде ________________ой айтылған, ал бүгінгі таңда ...
................................. Ойымды қорытындылайтын болсам, бұл пікір __________.
Категория: Школа, как она есть | Добавил: Жыргау (2016-02-19) | Автор: Сылдырбаева Орынча Омаргаловна E
Просмотров: 2324 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Суббота, 2024-04-27, 2:57 AM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Школа, как она есть [684]
Рассказ об интересных школах республики, об их опыте
Семиречье - взгляд сквозь годы [24]
История Семиречья
Великая Отечественная [180]
Личности [128]
Великие педагоги [42]
Юмор, анекдоты, школьные ляпы [17]
2007 год - год русского языка [13]
Дайджест прессы [175]
Конкурс юных сказочников [43]
Сказки, присланные на Международный конкурс юных сказочников
Клуб любителей поэзии [82]
Биографии и стихи известных поэтов
Профессиональное образование [464]
Из дальних странствий возвратясь [11]
Наш календарь [46]
Российская история
Школа: взгляд сквозь годы [54]
Многоточие. Газета для добрых и неравнодушных людей [24]
Творческая мастерская [650]
Если у Вас интересный, необычный проект - вас сюда.
Творческие проекты учащихся [207]
Пионерский клуб [16]
Истории из пионерского детства
Стихи о школе [81]
В помощь учителю [23298]
Материалы в помощь учителям-предметникам
Игротека [130]
Игры подвижные, на молодежных вечерах, на смекалку и сообразительность, словом, все, что интересны детям и взрослым.
Английский клуб [193]
Диспут-клуб [17]
Новости факультета журналистики КазНу им. аль-Фараби [0]
Комсомольско-пионерские воспоминания [7]
Это было недано, это было давно [2]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru