Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

Открытый урок 8 класс - "Қасиетті Түркістан қаласы"
Айнагүл Рақымжанқызы,
Қостанай облысының Әулиекөл ауданындағы
№ 121 Құсмұрын орта мектебінің қазақ тілі мен
әдебиеті пәнінің мұғалімі.

Қасиетті Түркістан қаласы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушылардың өтілген тілдік материалдарды қаншалықты меңгергендігін білу мақсатында түрлі жаттығу жұмыстарын жүргізу, жаңа тақырып аясында білімдерін қалыптастыру.
Дамытушылық: танымдық деңгейлерін көтеру, ойлау белсенділіктерін арттыру, сөздік қорларын молайту.
Тәрбиелік: мемлекеттік тілге деген құрмет сезімдерін қалыптастыру, адамгершілікке, отансүйгіштікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: сұрақ- жауап, әңгімелеу, ой қозғау, деңгейлеп оқыту, пікірлесу, жинақтау.компьютерді қолдану, ізденушілік.
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, интерактивті тақта, кәртішкелер.
Сабақтың пәнаралық байланысы: тарих, орыс тілі.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
а) сәлемдесу; (- Балалар, бүгінгі күнге қараңдаршы, аспан ашық, күн жылы, көңіл күйіміз көтеріңкі, тамаша. Мен сендерге бүгінгі күнге жақсы көңіл-күй тілеймін. Барлығына сабақта сәттілік тілеймін.)
ә) түгелдеу;
б) сабаққа даярлық;
Таукебаева Аиза сабаққа даярлық туралы жауап береді.
Мұғалімнің кіріспе сөзі:
- Балалар, бүгінгі сабағымызда біз өткен «Қасиетті Түркістан қаласы» тақырыбын жалғастырамыз және өтілген сабақтарымызды қайталаймыз. Негізгі мақсатымыз – сөздік қорымызды байытумен бірге, қазақ тіліне деген құрметімізді таныту. Сабақта біріншіден үй жұмысын қайталаймыз, содан кейін тақырыпты жалғастырамыз , ал сабақтың соңында
өтілген тілдік материалдарды қаншалықты меңгергендігін білу мақсатында түрлі жаттығу жұмыстарын жүргіземіз.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
Оқушылар бір-бірден шығып сөздерді жазады.
а) жаңа сөздерді еске түсіру, оларды қатыстырып сөз тіркесін құрау;
1
қасиетті - священный
көне- древний
тығыз байланысты- тесно связан
саяси орталық-политический центр
алдымен-сначала
озық- лучший
кесене-мавзолей
ғибадатхана-молитвенный дом
мыңдаған-тысячи
сала-сфера
ә) сөздерді хормен қайталау
б) сөз тіркесін құрастыру
мысалы: көне қала
в) сұрақ- жауап
- Түркістан қандай қалаларының бірі?
- Бұл қала Қазақстанның қай аймағында орналасқан?
- Түркістан қаласы қазақ халқының несімен тығыз байланысты?
- Орта ғасырларда ол Орта Азия мен Қыпшақ даласы халықтарының қандай орталығы болған?
- Қасиетті Түркістанды не деп атаған?
- Қазір Түркістан қандай қала?
- Кесене неше бөлмеден және неше бөліктен тұрады?
- Түркістан қаласы неліктен әлемге әйгілі болған?
ІІІ. Жаңа сабақ . Қасиетті Түркістан қаласы.
1.Түркістан қаласы туралы бейнетаспа қарау. Түркістан қаласына бізді Бэлла апарады және таныстырады.
Екінші оқушымыз Мадина бізді Қасиетті Қожа Ахмет Йасауи кесенесін көрсетеді.
2. Мадина , Бэлла рақмет сендерге. Біз бүгін көп мәліметтерді білдік. Ал енді өз білімдерімізді көрсету үшін келесі тапсырмаларымызды орындайық.

3.Үш деңгейлі тапсырмалар.
І деңгей.
Әділбек, Дархан, Таня бірінші абзацты көшіріп тән дыбыстардың астын сызу.
ІІ деңгей
Синтаксистік талдау .
Бастауыш
Біз Түркістанға бардық.
Біз- кім? Бастауыш.
Баяндауыш
Мен Түркістанда болдым.
Кім? – мен - бастауыш, Мен істедім? – болдым-баяндауыш.
Толықтауыш.
Олар аттардың қара торысын таңдап алды.
Олар – кімдер?- бастауыш.
Олар не істеп алды?- Олар таңдап алды. Таңдап алды- баяндауыш.
Олар несін таңдап алды? – қара торысын- толықтауыш.
Анықтауыш.
Түркістан тарихи және туристік қала.
Не? – Түркістан- бастауыш.
Түркістан не болады?- қала – баяндауыш.
Түркістан қандай қала?- Түркістан тарихи және туристік қала.- тарихи және туристік – анықтауыш
Пысықтауыш.
Мерей жымын –жымын етіп сахнаға шықты.
Кім?- Мерей- бастауыш.
Мерей не істеді?- Мерей шықты- шықты –баяндауыш.
Мерей қайда шықты?- Мерей сахнаға шықты.- сахнаға- толықтауыш.
Мерей қайтіп сахнаға шықты?- жымын-жымын етіп- пысықтауыш.

ІІІ деңгей.
Диалог құру. «Қасиетті Түркістан қаласы»
( Бахтияр, Владимир, Мадина ,Камила)
ІҮ. Қорытынды.
1. Ал енді сабақты қорытындылаймыз. «Қасиетті Түркістан қаласы» туралы не білдік? Кім айтып береді?
2. Сұрақтарға жауап беру.
Ал енді жаңа тақырыппен бірге өткен тақырыптарды қайталайық.
- Фонетика деген не?
- Қазақ алфавитінде неше әріп бар?
- Бастауыш деген не?
- Баяндауыш деген не?
- Толықтауыш деген не?
- Пысықтауыш деген не?
- Анықтауыш деген не?
- Түркістан неліктен қасиетті?

Ү. Баға қою.
ҮІ. Үй жұмысы.4.4.6 т 67 бет. Өздерің тұратын жерлерің туралы шағын шығарма жазу.
ҮІІ.Мұғалімнің сөзі:
Балалар біз бүгін өте қызық тақырыпты өттік.Әр уақытта мемлекеттік тілдің мәртебесін көтеріп жүріңдер және мемлекетіміздің мақтанышы болыңдар.Сәттілік тілеймін.
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: ainagulnurmanova (2016-03-31) | Автор: Нурманова Айнагуль Рахимжановна E W
Просмотров: 146 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Воскресенье, 2016-12-04, 7:16 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1473]
Школьный психолог [501]
История [694]
Опыт [471]
Научная кафедра [216]
Воспитание души [216]
Мастер-класс [205]
Семья и школа [173]
Компьютер-бум [246]
Английский язык [767]
Великие открытия [17]
Университет здоровья [127]
Математика [1134]
Химия [373]
Классному руководителю [622]
Биология [577]
Думаем, размышляем, спорим [89]
Казахский язык и литература [1761]
Краеведение [92]
Начальная школа [3901]
Беседы у самовара [15]
Мировая художественная культура [38]
Новые технологии в обучении [350]
Сельская школа [70]
Профильное обучение [68]
Демократизация и школа [23]
Физика [289]
Экология [179]
Дошколенок [1477]
Особые дети [271]
Общество семи муз [56]
Школа и искусство
Уроки музыки [612]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [440]
Мой Казахстан [227]
Школьный театр [66]
Внеклассные мероприятия [1154]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [72]
ИЗО и черчение [212]
Физическая культура [514]
Немецкий язык [51]
Технология [279]
Самопознание [379]
Профессиональное образование [100]
Школьная библиотека [73]
Летний лагерь [13]
Дополнительное образование [6]
Педагогические программы [2]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Театр.kz

  • Статистика

    Рейтинг@Mail.ru