Главная » Статьи » В помощь учителю » Английский язык |
ПРИГЛАШЕНИЕ В ЛОНДОН Цели урока: развитие умения и навыков диалогической речи; активизация изученной лексики; актуализация навыков чтения. Оборудование: карточки с транскрипционными знаками; мяч для игры. Ход урока I. Организационный момент - Good morning, boys and girls. (Good morning, Gulnara Kudaibergenovna!) - I am glad to see you, (We are glad to see you too.) - How are you? (We are fine, thanks. And how are you?) - -I'm fine thank you. Marat, how is your mother? (She is fine, thanks.) - Asem, is your father ОК.? (Yes, he is. He is OK.) - Who is absent today? (All pupils are present.) - And who is on duty today? (Marat and Asem are on duty today.) - OK. Let's start our work. Today we shall continue to talk about the invitation to London and read the dialogue about it. II. Фонетическая зарядка Пословицы - But first lei's practice the English sounds. - Now sound the symbols! Учитель показывает: [е], [г], [w], [b], etc. Дети произносят звуки, учи¬тель следит за артикуляцией и корректирует произношение. III. Речевая разминка - Now you will agree or disagree with me. Listen to me carefully. If Fm right repeat my sentence. If I am not right disagree - with me. Ученики встают в круг. Учитель кидает мяч по очереди каждому из учеников и произносит предложения, с которыми учащиеся соглашаются или не соглашаются. - The USA is larger than Kazakhstan. (The USA is smaller than Kazakhstan.) - A cat has a long nose. (A cat has a small nose.) - You like to eat chocolate. (I like to eat chocolate.) - Astana is the capital of Kazakhstan. (Washington is the capital of USA.) - You can play the piano. (I can't play the piano.) Etc. IV. Актуализация навыков чтения - Now, children, let's remember the words from exercise 3, page 25. Let's read them and translate. Учитель просит учеников читать и переводить по строчке из упр. 3, с. 25 из учебника. V. Активизация изученной лексики - Now it's time to check up your home task. I want you to write the words from exercise 2, page 13 from your Workbook on the blackboard. - Marat, you are welcome. Учитель просит одного ученика написать слова из упр. 2, с. 13 из рабочей тетради в алфавитном порядке на доске. В это время остальные учащиеся читают и переводят слова из упр. I, с. 13 рабочей тетради. - And now you will read and translate the words from exercise 1, page 13. Will you start, Asem? VI. Контроль грамматических навыков - Now it's time to check up your grammar task. Let's read exercise 5, page 25. Учитель предлагает детям по очереди прочитать получившиеся пред¬ложения упр. 5, с. 25 из учебника, исправляет ошибки и дает краткие комментарии. VII. Физкультминутка VIII Развитие умения и навыков диалогической речи - Well, now you are not so tired and we can do exercise 6, page 26. Let's make a circle. I will divide you into two groups in order to act out the dialogues. One pupil will play the role of Asem Karshalova, who is a secretary, and his / her partner will be Marat Musin, who is a director. Учитель делит детей на два варианта и предлагает по ролям прочи¬тать диалог. Учащиеся читают диалог и меняются ролями для второго прочтения. В конце урока ученики по парам читают данный диалог перед классом. IX. Итог урока - Our lesson is over. You will learn your dialogues at home. It was pleasant to meet you. Good-bye, boys and girls. Домашнее задание: упр. 6, с. 26 (наизусть), рабочая тетрадь упр. 3, с. 13. Источник: http://collegy.ucoz.ru/publ/20-0-0-0-1 | |
Просмотров: 559 | Комментарии: 2 | | |
Форма входа |
---|
Социальные закладк |
---|
Поиск |
---|
Друзья сайта |
---|
Теги |
---|
Статистика |
---|