Главная » Статьи » В помощь учителю » Английский язык |
Средняя общеобразовательная школа №36 Бинарный урок по английскому языку в 10 классе по теме «Великобритания и Северная Ирландия» Преподаватель английского языка – Ахметова Баян Узбековна г.Семей-2012 Автор разработок: учитель английского языка Ахметова Баян Узбековна Тема: «Великобритания и Северная Ирландия» Цели урока: 1.Расширить знания в области географий, культуры, обычаев и традиции Великобритании и Северной Ирландии. 2.Развивать навыки монологической речи и перевода. 3.Воспитывать чувство уважения и интерес к культуре и народу Великобритании. Оборудование: Карточки, карта Великобритании, интерактивная доска, демонстрационные слайды известных мест Великобритании. Тип урока: Бинарный Эпиграф: «В стране, где удивительно и величественно все: природа, история, национальный характер» Вильям Шекспир. Ход урока: 1. Организационный момент и приветствие. 2. Разминка – опрос «Do you know much about GB?» 3. Фонетическая зарядка 4. Презентация: Слайд «The geographical Location» Слайд «The landscape of the country» Слайд «Climate and weather» Слайд «Traditional and national Emblems» 5. Географический диктант 6. Тест – таблица 7. Заключительная часть. Подведение итогов урока. 8. Домашнее задание: Написать эссе на тему «Если бы я была королевой Великобритании ...................» T: Good morning! Let’s begin our lesson with the words of great English writer William Shakespeare. The topic of our lesson is «The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland». So, I want you to demonstrate all your Knowledge from Geography and English courses. Our class is divided into 3 groups. Each group will get scores for the work at our lesson. ( Introducing with the plan of the lesson) - First of all, Lets revise our knowledge about the UK. You should answer the question of the quiz: «Do you know much about GB? ». Each group will answer 4 questions. Quiz: «Do you know much about GB?» 1. What is the official name of GB? 2. How many parts do the UK consist of? 3. What is the capital of UK? 4. What are the oldest English Universities? 5. What river is London situated on? 6. Who is officially the head of the country? 7. What’s the highest mountain in GB? 8. What river is the longest In GB? 9. What is Liverpool famous for it in English pop music? 10. What’s the birth Place of the playwright William Shakespeare? 11. Who is the prime minister of GB? 12. Name the English National game? T. – thanks for your answer. And now we shall start discussing our topic. Nauryzbek, pleas tell is about the geographical location of the UK. T. – The text aspect is the landscape of the country. Please Sultan continue. T. – Thank you for your information. T. – Have you ever been to London? I suppose you haven’t. Lets begin our traveling to London. London’s most famous sights are Tower Bridge, Big Ben the House of Parliament, Trafalgar Square and St. Paul’s Cathedral. T. – Now let’s do phonetic drills. Read and repeat new words. Financial Fashionable Fortress Tower of London Tower Bridge Trafalgar Square Thames National Gallery Narrow Nelson’s Column Noble Crown Church Covent Garden Column British Museum T. – And now each pupils presents his topic 1. Almas: tells about Trafalgar Square. 2. Adlet: about National gallery 3. Dias: about Buckingham Palace 4. Ainura: about Big Ben 5. Asel: about West minister Abbey 6. Rustam: about St. Paul’s Cathedral 7. Meruert: about Covent Garden T: - Sometimes the British Isles are called The Foggy Albion. You should know that alb us means White in Latin Let’s listen to Adlet, he tellsus about the climate and weather. T: - Our next aspect is the national traditions and Emblems. Each pupil of group presents a part of the UK. Asel – about Scotland Meruert – about Wales Rustam – about England Evgeni – about Nothern Ireland Geographical Dictation - The Atlantic Ocean - Ireland - Wales - England - London - The North Sea - Cardiff - Edinburg T – Thank you for your interesting report. Now prepare for the dictation with the outline maps. I’ll give each of you the outline maps and you’ll mark the geographical location. T – And now you should fill the observation test. Your captain will check up and give marks. T – The lesson is over. I’d like to thank you gor our lesson. You’ve worked very well and hard today. I’ll give you good marks. Your home task will be to write an essey «If I were the queen of the UK ………….». Средняя общеобразовательная школа №36 Открытый урок по английскому языку в 10 классе Тема « Казахстан –моя Родина» Преподаватель английского языка ГУСОШ 36 Ахметова Баян Узбековна. Семей - 2012 Автор разработки: учитель английского языка Ахметова Баян Узбековна The theme: « Казахстан –моя Родина » Grade: 10 «B» The aim of the lesson: 1.Generalation of pupils knowledge about Kazakhstan. Introduction to the gerund 2.To develope pupils skills in oral speech and writing. 3. To bring up patriots of our Motherland. The task of the lesson: 1. Presentation. 2. Grammar materials-using the Gerund. 3. Doing Exercises. 4. Conclusion. Stages of the lesson: 1. Organizing moment. Teacher: Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you. Sit dawn, please. Is anybody absent today? Сегодня наш урок пройдет с использованием интерактивной доски. От вас нам необходимы ваши знания, умения, улыбки и хорошее настроение. А какое оно у вас сейчас? Описать свое настроение вам поможет словарик настроение. Посмотрите внимательно на экран. Выберите понравившееся вам прилагательное и используйте его в своем предложений. Let’s play: «Exchanging of moods». Please, look at the blackboard and choose one of the adjectives you like, use it in your sentences. 1. welcome – желанный, приятный 2. calm [ka:m] – спокойный 3. excellent – отличный 4. cheerful – бодрый, весёлый 1st Pupil: «Я свое настроение хочу назвать ожидающим, потому что я жду от нашего урока новых интересных открытий». 2nd Pupil: « А у меня спокойное настроение. Не боюсь трудностей, не боюсь ошибиться, хочу пробовать все новое и спокойно работать дальше». 3rd Pupil: «Мое настроение приподнятое, я люблю изучать языки, мы всегда выполняем различные интересные задания, читаем, переводим, учимся говорить на английском языке». Teacher: «Я очень рада вашему хорошему настроению. Вижу, что вы готовы к работе. Мы отправимся в путешествия по родному Казахстану». Please Rinat can you recite the poem about Kazakhstan. The land of my fathers, the land of my choice. The land in which poets and minstrels rejoice. I wish you to flourish, be happy and bright. I want you to live and never to die! Пусть небо будет вечно чистым над тобой! Цвети мой Казахстан, моя земля, О, Родина моя, будь счастлива всегда! Құя берсін күн нұрын кең далаға, Күн мен дәнді силаған елге жаңа. Асқақтаған Алатау шыңдарындай Қазақстан көрінсін айналаға! The themes of pupils’ presentation: 1. Geographical position of Kazakhstan. 2. The State Symbols. 3. Population. 4. Climate. 5. Astana – is the capital of Kazakhstan. 6. Typical Kazakhstan plants. 7. Typical Kazakhstan animals. 8. Almaty – is the city of apples. 9. Culture. 10. The Kazakhstan Cuisine. 11. Customs and Traditions. 12. Horse Games. 13. Traditional costumes. The gerund ( Герундий ) Form Active Passive Indefinite Speaking Being spoken Perfect Having spoken Having been spoken Образование герундия: 1. to invite – inviting, to write – writing 2. to run – running, to forget – forgetting 3. to lie – lying, to tie – tying, to die – dying Функции герундия: Subject Подлежащее Drawing is his hobby. Рисование – его любимое занятия. Predicative Именная часть сказуемого My favorite occupation is reading. Мое любимое занятие – чтение. Object Дополнение I like reading good books. Я люблю читать хорошие книги. Attribute Определение He never missed an opportunity of listening to this singer. Он никогда не упускал возможности послушать этого певца. Adverbial modifier Обстоятельство The hall was used for dancing. Зал использовался для танцев. Герундий употребляется после предлогов. Fond of – нравиться Good at – хорошо в Busy with – быть занятым Keen on – увлеченный Interested in – заинтересованный в Worry about – беспокоиться Give up – отказаться Go on – продолжать Bored with – скучать To be afraid of – бояться Examples: Interested in learning foreign languages. Students are busy with preparing for the exams. Have difficulties in translating from Kazakh into English. Ex 1. Read and translate. 1. I’m fond of reading books about great men’s lives. 2. I’m fond of going to the cinema. 3. he is afraid being late for the lecture. 4. Begin translating the sentence. 5. Walking in this park is pleasant. 6. Reading books helps us to learn English. Ex 2. Выполните по образцу. I like to recite poems. I like reciting poems. 1. I like to play tennis. 2. I like to walk fast. 3. She likes to work in the garden. 4. My sister likes to translate articles from English into Russia. Подведение итогов. Домашнее задание: Teacher: Thank you. You are very active, attentive and bright. I enjoyed your work at the lesson today. Your marks for the lesson are: … | |
Просмотров: 4047 | Комментарии: 2 | |
Форма входа |
---|
Социальные закладк |
---|
Поиск |
---|
Друзья сайта |
---|
Теги |
---|
Статистика |
---|