Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Математика

Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдері
Семей қаласы
№ 8 мектеп-кешенінің математика пәнінің мұғалімі Байгожина Сандуғаш Мухаметжарқызының «Алгебра және анализ бастамалары» пәнінен сабақ жоспары

Ашық сабақ тақырыбы: Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдері
Сыныбы: 11 сынып

Сабақтың түрі: семинар сабақ
Оқыту әдістері: түсіндіру, тақтамен жұмыс, топтық жұмыс

Сабақтың мақсаттары:
Білімділік: жаңа тақырыпты толық меңгертіп, зерттеу барысында иррационал теңдеулерді шешудің әр түрлі шешу тәсілдерін көрсету арқылы білім, білік дағдыларын дағдыларын қалыптастыру.
Дамытушылық: топпен жұмыс істей білуге дағдылануы, жауапкершілік сезімін және өз-өзіне сенімін бекіте түсу, өзіндік ойлау белсенділігі мен танымдық қызығушылығын дамыту, білім дағдыларын жинақтау, анализ және қорытынды жасай білу деңгейін дамыту
Тәрбиелік: өзара сыйластыққа, бірін бірі тыңдай білуге тәрбиелеу, орындалатын жұмыстар арқылы еңбексүйгіштікке тәрбиелеу, ұжымдық қарым қатынасқа, сабақ үстіндегі белсенділіктерді арттыруға және өзіне-өзі сын көзбен қарай білуге дағдыландыру
Көрнекіліктер: интерактивті тақта, слайдтар, иррационал теңдеулерді шешудің ережелері жазылған плакат,үлестірме қағаздар,бағалау парағы, М.В.Ломоносовтың «Ақыл- ойды тәртіпке келтіретін- математика,сондықтан да оны оқу керек» деген сөзі жазылған слайд.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру
(Алдын ала сынып үш топқа бөлініп,әр топқа үй тапсырмасына бірдей √2х-3 + √4х+1=4 иррационал теңдеуді шешудің үш түрлі тәсілмен шешіп, зерттеп келу беріледі)
I топ - екі жақ бөлігін бірдей дәрежеге шығару;
II топ-жаңа айнымалы енгізу әдісі;
III топ-функционалдық графиктік тәсіл.
Иррационал теңдеулерді шешу тәсілдерінің анализі
Әр топтан бір не екі оқушыдан тақтаға шығып, зерттеуге берілген тәсілдерімен есептердің шешу жолдарын көрсетеді. Бірінші топ оқушысы дайындаған есептің шешу тәсілін кодоскоппен көрсетіп, бірден дауыстап түсіндіріп шығарады,екінші топтың оқушысы үндемей тақтаға жазып, болған соң түсіндіріп береді. Үшінші топ оқушылары топпен постерге орындап, соңынан түсіндіреді. Әр топ шешу тәсілдеріне анализ жасап, артықшылығын және кемшілігін бағалап, қорытынды жасайды. Басқа топ оқушылыры мүмкін болса толықтырады. Топтардың анализі мен қорытындысы бағаланады. Жауаптары анық әрі толық болу керек.
Сонымен, балалар, сендер бүгін иррационол теңдеулерді шешудің үш түрлі тәсілдерімен таныстыңдар және оларға анализ жасадыңдар. Енді осы тәсілдердің ішінен иррационал теңдеулерді шешудің тиімді тәсілін таңдау керек: ол тәсіл анық, ұғынықты және сауатты рәсімделген болу керек.
Қолдарыңды көтеріңдер, кім қай тәсілді құптайды?
1) екі жақ бөлігін бірдей дәрежеге шығару және тексеру;
2)жаңа айнымалы енгізу әдісі;
3)функционалдық графиктік тәсіл.
Оқушылар қолдарын көтеріп , тәсілдердің біреуін таңдайды.
Сонымен, иррационал теңдеу деп қандай теңдеуді айтамыз?
Иррационал теңдеу деп айнымалысы түбір таңбасының ішінде, сонымен қатар бөлшек көрсеткішті дәреженің негізі болатын теңдеуді айтамыз.
2) Мына теңдеулердің қайсысы иррационал теңдеулер болады?:
а) х + √ х = 2 д) х + √ х = 0
б) х √7 = 11+х е) у² - 3 √ 2 = 4
в)у + √ у²+9 = 2
г)√ х – 1 = 3
Иррационал теңдеулерді шығару кезінде түбір таңбасының ішіндегі айнымалының мүмкін болатын мәндер жиынын анықтау керек.
Иррационал теңдеулерді шешудің жалпы әдісі:
1. Егер иррационал теңдеуде бір ғана түбір белгісі болса, онда түбір белгісін теңдеудің бір жақ бөлігіне қалдырып, екі жақ бөлігін де бірдей дәрежеге шығарамыз.
2. Егер иррационал теңдеуде екі немесе одан да көп тұбір белгісі болса, алдымен түбірдің біреуін теңдеудің бір жақ бөлігіне қалдырып, теңдеудің екі жақ бөлігін бірдей дәрежеге шығарамыз. Содан кейін рационал теңдеу алынғанша осы тәсілді қайталаймыз.
Иррационал теңдеудің екі жақ бөлігін бірдей дәрежеге шығарған кезде шыққан теңдеу, жалпы жағдайда, бастапқы теңдеуге мәндес болмайды. Сондықтан табылған түбірлерді міндетті түрде тексеру қажет.
Тексеру – иррационал теңдеуді шешудің құрамдас бөлігі.
Егер табылған түбір, берілген теңдеуді қанағаттандырмаса, ондай түбірді – бөгде түбірлер деп атайды.
IV. Практикалық бөлім
Әр топқа тапсырмалар беріліп,екі топ тақтаға жазып шығарса,үшінші топ тостерге орындайды
Тапсырмалар:
I топ тапсырмалары:
1) ;

II топ тапсырмалары:


III топ тапсырмалары:


Топ басшысы бағалау парағына есепті бұрын орындаған оқушыларды бағалап отырады.
V. Қорытынды 3 топқа 3 нұсқаның тест тапсырмалары таратылады

Тест тапсырмалары
І нұсқа
1. Бөлшек көрсеткішті көрсеткішті дәрежені түбір түрінде жаз:
A) ; B) C)
2. Есептеңдер:
A) 3 B) 1 C) 2
3. Түбірді бөлшек көрсеткішті дәреже түрінде жазыңдар:
A) B) C)
4. Иррационал теңдеуді көрсетіңдер:
А) B) C)
5. Есептеңдер:
A) 3 B) 1 C) 9
II нұсқа
1. Бөлшек көрсеткішті көрсеткішті дәрежені түбір түрінде жаз:
A) ; B) C)
2. Есептеңдер:
A) 16 B) 8 C) 2
3. Түбірді бөлшек көрсеткішті дәреже түрінде жазыңдар:
A) B) C)
4. Иррационал теңдеуді көрсетіңдер:
А) B) C)
5. Есептеңдер:
A) 5 B) 1 C) 25
III нұсқа
1. Бөлшек көрсеткішті көрсеткішті дәрежені түбір түрінде жаз:
A) ; B) C)
2. Есептеңдер:
A) 3 B) 5 C) 2
3. Түбірді бөлшек көрсеткішті дәреже түрінде жазыңдар:
A) B) C)
4. Иррационал теңдеуді көрсетіңдер:
А) B) C)
5. Есептеңдер:
A) 3 B) 1 C) 9
Сабақтың нәтижесін шығарып, қорытынды жасау.Бағалау
Үйге тапсырма: №103, №104
Категория: Математика | Добавил: Akma0015411 (2014-02-03) | Автор: Байгожина Сандуғаш Мухаметжарқызы
Просмотров: 3735 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2025-07-25, 2:42 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [874]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru