Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература

С.Сейфуллин "Көкшетау" поэмасы
23.10.15. 11 «ә» сынып Қазақ әдебиеті
Тақырыбы С.Сейфуллин «Көкшетау» поэмасы
Мақсаты Сәкен Сейфуллиннің «Көкшетау» поэмасымен танысып, оның тақырыбы мен идеясын ашу арқылы поэманың әдеби құндылығына талдау.
Міндеттер: 1.Оқушылардың қызығушылығын ояту.
2.Жаңа тақырыпқа оқушылардың білетін білімі арқылы кіру.
3.Оқушылардың өздерін –өздері оқыту арқылы білім беруге ықпал жасау, сыни тұрғыдан ойлау процестері арқылы әр баланы қамтуға жағдай жасау.
4.Жаңа сабаққа белгілі бір ой қорытындылар жасау.
Мұғалімдер үшін оқу нәтижелері 1. Оқушылардың бірін-бірі оқыту арқылы аталған тақырыпты меңгеріп шығу
2. Мұғалім оқуға бағыттап отыру
3. Оқушылардың өздерін және достарын бағалау мүмкіндіктерін жасау
Күтілетін нәтиже Оқушылар «Көкшетау» поэмасының тақырыбы мен идеясын ашып, поэманың әдеби құндылына тоқталады.
Кейіпкерлер бейнесін ашады.
Табиғаттың сұлулығын аңғарады.
7 модульді ықпалдастыра қолдану АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау”, «Диалогтік оқыту»,“Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”, “Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
Қолданылатын әдіс-тәсілдер Миға шабуыл, өзара оқу,автор орындығы.
Қолданылатын ресурстар Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук, интербелсенді тақта
Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Керекті құрал жабдықтарын әзірлетемін. Оқушыларға «Көңіл күй» тренингін өткізем.Алмамен топқа бөлемін.Топ ережесін еске түсіремін.
(2 минут) Сабаққа керекті құралдарын әзірлеп, дайындайды. 6 оқушыдан 3 топқа бөлінеді. Бір – бірлеріне жақсы тілектерін айтады.
СТО сұрақтары Сабақ барысындағы оқушы мен мұғалімнің іс-әрекеті
Сабақтың маңыздылығы не?
-бұрынғы білімін қалай пайдалана алды?

Сын тұрғысынан ойлау үшін мүмкіндіктер
-еркін ойлауға қандай мүмкіндіктер жасалады?
-өздігінен ізденуге қандай мүмкіндіктер жасалады?

-оқушыларды белсене
қатысьтыру
-стратегияларды жүйелі қолдану арқылы
оқушылардың жұмысын ұйымдастыру ( топта сауал қоя білу, талдау жасай білу, баяндау,ой талқысын жасай білу)
- оқушылармен бірлесіп жұмыс жасау,қарым-қатынас шеберлігін ұтымды пайдалана білу
- оқулықтан басқа ақпараттар көзін ашу

Ой толғаныс

Бағалау түрлері
-оқушының өзін-өзі бағалауы
- топтың өзін-өзі бағалауы
-мұғалімнің бағалауы
- критерийлер арқылы бағалау


-оқушыларды ой қозғау арқылы тақырыпқа әкелу
-тақырып жайлы бұрынғы білімдерін анықтау


І.Қызығушылығын ояту. «Миға шабуыл» стратегиясы
Ашық сұрақтар қою арқылы оқушының бұрынғы білімін анықтау
1.Сәкен Сейфуллин өмір сүрген ортасы
2.Сәкеннің қазақ әдебиетіне қосқан үлесі қандай?
3.Ақын өлеңдерінің идеялық- көркемдік ерекшеліктері неде?

-әрі қарай не болатынына қызықтыру, белсенділіктерін ояту
-алатын білімнің пайдалылығына көздерін жеткізу
-білімін ақпаратты жүйелеуге үйрету
ІІ Мағынаны тану «Өзара оқу» стратегиясы
Видео «Көкшетау»
Берілген тапсырманы жұппен, топпен талқылып, қағаз бетіне түсіреміз.
1- топ Сәкен Көкшетаудың табиғат сұлулықтарын қалай суреттеді?
2 -топ Поэманың негізгі идеясы және образы
3-топ «Көкшетау» поэманың құрлысын сатылай кешенді талдау .
.Автор: Тақырыбы: «Көкшетау»
«Көкшетау » поэмасы
- Оқиғаның болған жері:
Жанры – поэма
Идеясы – қазақ-қалмақ арасындағы қарым-қатынасы
Негізгі бөлімдері.
«Оқжетпес»
«Жеке батыр»
«Жұмбақтас»
«Бурабай»
47 тараудан тұрады
Өлең құрылысы - 11 буынды, қара өлең үлгісімен жазылған.
Поэтикалық тілі – суреттеу баяндау, мінездеу, портрет теңеу, эпитет метафора
Кейіпкерлер:Абылай, қалмақ қызы, Адақ батыр, т.б. қазақ батырлары.
2-топсырма .Көкшетау поэмасының Мағжан Жұмабаевтың батыр Баян поэмасындағы кейіпкерлердің ұқсатығы мен кереғарлығы салыстыру.

1-топ. С. Сейфуллин “Көкшетау” поэмасындағы Абылай хан және М.Жұмабаев“Батыр Баян” поэмасындағы Абылай хан бейнесі
2-топ. С. Сейфуллин “Көкшетау” поэмасындағы қалмақ қызы мен М.Жұмабаев“Батыр Баян” поэмасындағы қалмақ қызының бейнесі
3-топ. С. Сейфуллин “Көкшетау” поэмасындағы Адақ батыр мен М.Жұмабаев“Батыр Баян” поэмасындағы Баян батырдың бейнесі
ІІІ Ой қорыту кезеңі
«Тарихыңды таны,тұлғанды құрметте» тақырыбында эссе жазып, автор
орындығында оқиды.

Жаңа сабақты бекіту.
«Музыкалық Қобдиша»
1. «Көкшетау» поэмасы қашан жазылды?
2. «Көкшетау» тақырыбы не туралы?
3. Қалмақ қызы неге жауынгерлер ортасында?
4. Қыздың 3-шарты не?
5. Қыз шың басына не тікті?
6.Адақ неше тапсырма орындады?
7. Неше топ жігіттер бірін-бірі арқалап жарысты?
8. Абылай Адаққа шартты орындауға не берді?
9.Қыз жұмбағында өзін неге теңеді?
10. «Жеке батырды»қандай батыр түрінде суреттейді?

Бағалау парағы
№ Оқушының аты-жөні Топта өз идеясын айты
Топта белсенділік танытты
Шығармашылық пен көзге түсті. Жалпы бағасы Мұғалім бағасы
1.
2.
3.
4.
5
6


Рефлексия Стикерлер таратылады.
1.Бүгін мен не үйрендім?
2.Сабақтан алған әсерім?
3.Бүгінгі көңіл-күйім? Оқушыларға стикер толтыруды ұсыну
Ұсынылған стикерді толтыру
Үй тапсырмасы
«Көкшетау» поэмасы.
Қалмақ қызы мен Адақ батыр, Абылай хан бейнесін жаттау.
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: zamzagul_auezova (2016-01-09) | Автор: Зәмзәгүл Әуезова E
Просмотров: 3533 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 1.0/1
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2024-12-20, 7:27 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [874]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru