Главная » Статьи » В помощь учителю » Казахский язык и литература |
Аманбаева Айжан Шәкірқызы Версаль Марина Григорьевна,Матченко Елена Петровна Тараз қаласы, №24 гимназия Жай сөйлемдерді қайталау (біріктірілген сабақ) 7- сынып Тема урока: «Виды простого предложения по цели высказывания». Theme of the lesson: Revision of syntax of the simple sentence. Лексикалық тақырып: Астана – Қазақстанның астанасы Лексическая тема: Астана – столица Казахстана. Lexical theme: Astana is a capital of Kazakhstan Сабақтың мақсаты: а) жай сөйлемдерді жасалу жолына қарай талдатып, олардың өзіндік ерекшеліктерін анықтатып, талдау жұмыстарын жүргізу арқылы синтаксистік талдауды жетік меңгерту; Астана қаласы туралы әңгімелей білуге, сөйлем құрастыра білуге үйрету. ә)оқушыларға патриоттық тәрбие беру, адамгершілікке тәрбиелеу; б)оқушылардың өміріне тұлға боларлық жас азаматтың дүниетанымы мен көзқарасын қалыптастыру; ана тіліне деген сүйіспеншілік, құрмет сезімін қалыптастыру. Цель и задачи урока: с опорой на знания, умения и навыки по родному языку восстановить в памяти учащихся теоретические знания о видах простого предложения по цели высказывания; выполнить комплекс повторительно-тренировочных упражнений и творческих заданий в составлении и интонировании указанных предложений, целенаправленно формировать логическое мышление и правильную связную русскую речь. Материалы урока использовать в воспитании патриотических чувств и нравственно-этических норм поведения, воспитание поликультурной личности. Aim of the lesson: 1. To analyze the ways of forming simple sentences, find out their features, to form work on various levels. 2. To give pupils patriotic and humanity upbringing. 3. To form pupils point of view on life. Сабақ типі: қайталау сабағы Тип урока: повторительно-обобщительный урок. Type of the lesson: Revision lesson Оқыту технологиясы; деңгейлеп-саралап оқыту. Технология обучения: дифференцированное Teachingtechnology; differentialized Әдістері: талдау,ізденіс, проблема қою, жобалау. Приемы: поисковый, проблемный, проектный Methods: Analyze, search, problems, project Лексикалық тақырып: Астана – Қазақстанның астанасы Лексическая тема: Астана – столица Казахстана. Lexical theme: Astana is a capital of Kazakhstan Жұмыс түрлері: топтық жұмыс Виды работ: групповая работа Type of work: group work Көрнекілігі: схема, слайдтар, иллюстрациялар. Оборудование: цветные иллюстрации достопримечательных объектов Астаны, слайды, Visual aids: schemes, slides, illustrations Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу. Сәлеметсіңдер ме, балалар?! Здравствуйте, ребята! Good morning children! Сыныпта кім кезекші? ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. «Астана қаласы» туралы диалог құрау. (қазақ, орыс, ағылшын тілдерінде диалог орындау) Балалар біз сендермен жай сөйлемнің түрлерін, Астана қаласы туралы тақырыптарды өткен болатынбыз.Астана қаласының әсем, көрікті екенін біз теледидардан көріп жүрміз. Сондай –ақ бұл қалаға саяхаттап барып өз көздерімен көрген оқушылар да бар. Өткен сабақтарда Астана қаласы туралы сөйлескен болатынбыз. Міне, бүгінгі сабағымызда Астана қаласы жайлы тақырыбымызды жалғастырамыз. Бүгінгі сабағымыз ерекше болғалы тұр – сабақ үш тілде өтеді. Алдымен грамматикалық тақырыпты қайталап алайық. ІІІ.Сабақты дамытуға арналған тапсырмалармен жұмыс. 1) «Қайталау – оқу анасы». Өткен материалдар бойынша білімдерін қайталау. 1.Сөйлем дегеніміз не? 2.Сөйлемнің айтылу мақсатына қарай қанша түрі бар? 3.Сөйлем құрамына қарай қалай бөлінеді? 4.Жай сөйлемнің қандай түрлері бар? 5.Тұрлаулы мүшелерге нелер жатады? 6.Тұрлаусыз мүшелерге нелер жатады? 7.Анықтауыштың сұрақтарын ата. 8.Толықтауыштың сұрақтарын ата. 9.Пысықтауыштың сұрақтарын ата. 10.Құрмалас сөйлемнің қандай түрлері бар? 2) Жай сөйлемдердің түрлері: 1. Жақты, жақсыз сөйлем 2. Жалаң, жайылма сөйлем. 3. Толымды, толымсыз сөйлемдер. 4. Атаулы сөйлем Теперь продолжим на русском языке. Вступительное слово учителя. Психологическая мобилизация классного коллектива на активное и плодотворное сотрудничество. - Ребята, мы приступаем к изучению большого раздела грамматики русского языка «Синтаксис и морфология», в пределах которого рассмотрим словосочетание и предложение, виды связи слов, расширяя знания о синтаксической роли частей речи в предложении, научимся правильно использовать формы слов как в отдельных предложениях, так и в связной речи. - Ко всему этому имеются невидимые «ворота», через которые мы входим в большой и интересный мир грамматики русского языка. Сегодня этими «воротами» являются простое предложение и его виды по цели высказывания, а также типы односоставных предложений. С опорой на изученное в предыдущих классах, на знания, умения и навыки, полученные из курса грамматики казахского языка, вспомним теоретические сведения; поупражняемся в составлении, интонировании указанных предложений и правильном употреблении их в устных и письменных высказываниях на тему «Астана – столица Казахстана». Записываются число, грамматическая и лексическая темы. ІІ. Система повторительно-тренировочных упражнений и творческих работ по реализации задач урока. 1. Коллективная работа под руководством учителя по составлению опорной таблицы путем сворачивания теоретической информации в системные структурные схемы. Начинается она с наблюдения и анализа простых предложений: Астана – большой красивый город. Знают ли горожане его историю? Каждый астанчанин ее должен знать. В итоге на доске и в тетрадях учащихся образуется следующий справочный материал, т.е. опорная схема. Виды простого предложения по цели высказывания А) повествовательное вопросительное побудительное (хабарлы) (сұраулы) (бұйрықты) Б) сообщение вопрос,просьба приказание в конце в конце приглашение и т.п. предложения предложения-? в конце предлож. - . ! В) понижение повышение множество голоса к голоса к интонаций концу предл. концу предл. г) все виды предложения могут стать восклицательными. II.Rivision and training exercises Types of simple sentences. 1.Statements. 2.Questions. 3.Imperatives. All the sentences can be simple and complex, finite and non-finite. 1. According to the meaning of the sentence 2. According to the forms of the sentence Балалар қазір біз тапсырмалар орындаймыз. Бұл тапсырмаларды орындау деңгейлерің мына бағалау парағы арқылы есепке алынып отырады. Бағалау жүйесі мынадай: қызыл түс –«5», көк түс –«4», сары түс –«3» дегенді білдіреді. Олай болса, іске сәт! ІҮ. Деңгейлік тапсырмалар орындау. Сөйлем мүшелеріне талдаңдар. Астана – байтақ елдің бас қаласы. Астана қаласы 2008 жылы өзінің 10 жылдық мерейтойын атап өтті. Мен өзімнің сүйікті Отанымды мақтан етемін. ІҮ. Выполнение разноуровневых заданий. Разберите по членам предложения. Астана – большой красивый город. Знают ли горожане его историю? Каждый астанчанин ее должен знать. ІҮ. Tasks on levels. 1. Find elements of the sentence (subject, predicative, adverbials, object). Astana is a main city of independent Kazakhstan Astana celebrated its 10th anniversary in 2008. I am proud of me native motherland. Ү. Топтық жұмыс Мына сөздерден жай сөйлемдер құрастыр: 1-топ. Астана, орталығында, Еуразия, орналасқан, географиялық. 100 ұлт, Астанада, өкілдері, тұрады, 200 шаршы километр, қазір, қала, көлемі, жерді, алып жатыр. 2-топ . «Бейбітшілік қаласы, 1999 жылы, медалі, ЮНЕСКО-ның, берілді, Астана қаласына, шешімі бойынша. сыртқы келбеті, мәртебесін, астана, қатты өзгерді, алғаннан бері, қаланың. жылдан-жылға, қала, өзгереді, танымастай. 3-топ. Астана, Бәйтерек, қаласының, айналды, символына. 10 жылдық, Астананың, 6 шілдеде, мерекесі, тойланды, Астана, әсем, қабілетті, айналады, бәсекеге, әлем астаналарының, біріне, жуық арада. V. Работа по группам. Составьте предложения из данных слов: 1 гр. Евразии, город, географическом, центре, Астана, находится, в. 100, проживают, в Астане, более, представители, национальностей. 200, территория, сейчас, кв. км., города, занимает, более. 2 гр. ЮНЕСКО, присуждена, 1999 году,присвоено,городу, медаль, «Город мира», в, по решению, высокое звание, Астане. Изменился, статуса, с момента, город, внешне, приобретения, сильно, столицы Развивается,большие перспективы., колосальными темпами, из года в год, город, и, имеет. 3 гр. Сооружение, карточкой, стало, «Байтерек», визитной, столицы. 10-летний юбилей, 6 июля, отмечался, Астаны. Войдет, самых привлекательных, столиц мира, Астана, станет краше, ,и, конкурентноспособных, очень скоро, в число V.Group work. Make up sentences using these words. Group I. 1. Astana, centre, is, in, Euroasia, situated, city, the, of. 2.100, in, live, Astana, over, representatives, nationalities, of. 3.200, area, is, total, city, kilometers, the, of, square, now. Group II. 1.UNESCO, is awarded, ‘City of Peace’, Astana, in 1999, a medal, with, of, a decision 2.has changed, since, greatly, capital status, of city, the view, it took. 3.city, is developing, from year to year, the. Group III. 1.’Baiterek’, Astana, symbol, become, of, a. 2.This year, Astana, will, its, celebrate, 10th anniversary. 3.very soon, Astana, capitals of the world, in the number of, the most beautiful, will be. VІ. Мына толымсыз сөйлемдерді толымдыға айналдыр. 1. Астана – қала. 2. Астана – орталық. 3. Астана – болашақ. VІ. Распространите неполные предложения. 1. Астана – город. 2. Астана – центр. 3. Астана – будущее. VІ.Complete the following sentences. 1.Astana – a city. 2.Astana – a centre. 3.Astana – future. Балалар, біздің кітапханамызда Қазақстан туралы, Астана туралы мәліметтер, кітаптар, бейнематериалдар көп. Қазір «Қазақ елі» деген фильмнен үзінді тамашалайық. Енді осы үзінді негізінде тірек сөздерді пайдалана отырып Астана қаласы туралы мәтін құраймыз. Ал, балалар, тапсырманы бастаймыз. VІІ. Мәтін құрастыру. Топ бойынша жұмыс. VІІ. Работа в группах. Составьте небольшой рассказ на тему: VІІ.Group work. Make up a short story on the given theme. «Астана – арман қала» тақырыбында мәтін құрау. 1 топ қазақ тілінде 2 топ орыс тілінде 3 топ ағылшын тілінде Оқушылар мәтін құрап жатқан сәтте (А.Жорабаеваның «Қазақстан, алға» бейнебаянын тамашалау) Сабақты қорытындылау. Балалар, бүгінгі сабақта біз қандай тапсырмалар орындадық? Сабақ барысында не істедік? Қандай жұмыстар жасалды? Жалпы, сабақ сендерге ұнады ма? ҮІІІ. Оқушы білімін бағалау. Оценки за урок. Marks for the lesson. Бағалау парағы бойынша қорытынды шығару. ІХ. Үйге тапсырма. «Менің сүйікті астанам» деген тақырыпқа шығарма жазу Задание на дом. Написать сочинение на тему «Дорогая моя столица». Home task. To write a composition «Astana is city of peace.» | |
Просмотров: 2213 | |
Форма входа |
---|
Социальные закладк |
---|
Поиск |
---|
Друзья сайта |
---|
Теги |
---|
Статистика |
---|