Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Начальная школа

Дүниетану 2 сынып Ауа.Ауаның қасиеті.
Күні: 29.10.2014 жыл
Пән: Дүниетану
Сабақтың тақырыбы : Ауа . Ауаның қасиеттері . Сабақтың мақсаты :
1. Ауаның қасиеттерімен таныстыру. Ауа туралы ұғым беру. Ауа қасиетін меңгерту. Ауа адам өміріндегі маңызын түсіндіру.
2. Тәжірбиелер жасау арқылы оқушы танымын кеңейтіп,қызығушылығын ояту.
3. Қоршаған ортаны қорғауға үйрету арқылы экологиялық тәрбие беру.

Сарамандық жұмыс жасаудың алғы шартын үйрету.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру,сарамандық –лабораториялық әдіс, сұрақ-жауап әдісі.
Сабақтың типі: Жаңа материалды меңгерту сабағы.
Сабақтың көрнекілігі, құрал-жабдығы: Тәжірбие жасау құралдары су, шар, доп, шыны ыдыстар,шырпы шырақтар.

Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Психологиялық дайындық:
-Балалар айтындаршы қазыр қай мезгіл?
-Күз мезгілі.
-Дұрыс айтасындар. Ал күз айында ауа райы қандай болады екен?
-Құбылмалы.
-Дұрыс өте жақсы олай болса біз осы мезгілмен, табиғатпен, қоршаған ортамен сәлемдесейікші.

Қоршаған орта табиғат,
Жануар ,өсімдік ,адамзат.
Сүю,қорғау-парасат,
Білейік мұны жамағат.

Үй тапсырмасын сұрау
Өткенді қайталау.

1. А
2. У
3. А
4. Н
5. Ы
6.
Ң

7.
Қ
8. А
9. С
10. И
11. Е
12. Т
13. І

1. Дүниетану пәнін нені оқытады
2.Адам шөлдегенде не қажет?
3.Бір нәрсенің үстінен қарағандағы көрінісін не деп атаймыз?
4. Ас атасы .... .
5. Суретте қандай жердің сұлбасы бейнеленген?
6. Масштабпен жер бетін кішірейтіп бейнелеуді жергілікті ...... сұлбасы деп атайды.
7. Суретте қандай жолдың сұлбасы бейнеленген?

8. Белгілі бір заттың көлемін кішерейтетін санды не деп атайды?
9. Көкжиек тұстарын анықтайтын арнаулы құралды не деп атайды?
10. Жай көзбен қарағанда көз жеткен жерге дейінгі кеңістікті қалай атаймыз?
11. Кез келген заттың бейнеленген көрінісін не деп атайды?
12. Адамдардың өзара қарым – қатынасының, жүріс-тұрысының ережесі қалай атаймыз?
13.Еңбек етпеген .... – жемейді.

-Барекелді балалар енді мына сөз жұмбақта не байқадындар қарандаршы.
-Ауаның қасиеті деген сөз шықты.
-Дұрыс айтасындар демек біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «ауа, ауаның қасиеті» екен.
Жаңа материал.
Олай болса біз қазыр сарамандық жұмыс жасап ауаның қасиеттерін бірігіп табайық.
Сарамандық жұмыс.
1. Ауа-мөлдір. Ол арқылы барлық қоршаған заттарды көретініміз айғақ
( салыстырып қарайық: есік,кітап, мөлдір емес. Олар арқылы басқа заттарды көруге болмайды.)
2. Ауа – түссіз. Шындығындада,сөре-сары, сынып тақтасы-жасыл, бөлме өсімдігі-жасыл, ал ауада бұл түстерде басқа түстерде болмайды.
3. Ауаның иісі жоқ.
Сен түрлі орындарда түрлі иіс болатынын байқадың ба?
Асханада, шаштаразда, дәріханада иісі бар заттардың бөлшектері ауа бөлшектерімен араласады,және біз әр түрлі иістерді сеземіз. Бірақ таза ауада иіс болмайды. Жылытқан кезде ауа кеңейеді,ал суытқанда қысылады.
Бұларға көз жеткізу үшін тәжірибелер жасап көреміз.

1.Ауызды жауып,танауыңды қысып,ішіңнен сана.Тұншығасың.Сонда адамға демалу үшін не қажет? –Ауа..

2. Ыстықтап терледің Салқындау үшін желпіндің.Сен ауаны сезесің.
Екі қолыңды екі жаққа соз,суда жүргендей жүз,ауа мұхитында жүзіп жүрсің,ол бізді қоршап тұр.
Сонда ол адам,өсімдік,жануарлар үшін қажет.Ауаны көреміз бе? –Жоқ. Неге? –Себебі ол-түссіз.
3.Шар үрлейміз.Оның ішіне не толды?-Ауа, яғни ол орын алады. Ол шарға қайдан келді?-Ішімізден,яғни адамда ауа болады.Ол қалай келеді?Дем алу арқылы. Әр оқушыда әр түрлі шар: қызыл,көк,сары.Бұл жерде ауа қандай түсте?Қызыл,сары,көк түсте сияқты.Ол шар түсіне байланысты.Ауа түссіз-себебі шардан шыққан ауа түссіз.
4.Допты сығайық.
А) Ауа сығылып, серпіледі.
Оқушының өзіне жасату арқылы ауаның бір қасиетін тапқызу.Оқушыны ғылыми жаңалық ашуға мүмкіндік беру.


Допты екі бүйірінен қысайын. Доп сығылады, кішірейеді. Жібере қалсақ қайтадан орнына келеді. Яғни ауа сығылады. Ә) Допты жерге ұрып, оның секіргенін байқау. Допты секіртіп тұрған не ? Ауа. Олай болса ауа серпімді. Қорытынды: Ауа сығылады. Ауа серпімді.

5. Оқушыға су құйылған 1 стақан, 1 түйір қант беріледі.


6.Ішіне су құйылған ыдысқа стаканды төңкерейік. Стаканға су кірмейді. Себебі стаканның ішінде ауа бар, ол орын алып тұр. Ал стаканды сол тұрған қалпында кішкене қисайтсан ауа көпіршіктері шыға бастайды. Стаканнан шыққан ауаның орнына су кіреді.Басқа денелер сияқты ауа да орын алады.
Сергіту сәті.
Кәнеки оқушылар біз аздап шаршадық
Адам шаршағанда дем алады, сол себепті біз қазыр көзімізді жұмып, канеки баріміз көзімізді жұмамыз, көз алдымызға үлкен баубақша елестетеміз біріміз сол бау бақшаға кірдік. Айнала толған әдемі гүлдер, гүлдердің иісі қандай тамаша, біз жасыл аланға отырдық. Сол сәте бір сондай жағымды өзгерісті сездік. Ал енді бәріміз көзімізді ашамыз, орнымыздан бір тұрып ,бір отырамыз. Жақсы балалар енді айтындаршы сендер сезген өзгеріс ол не? - ---
- Ауаның салқын лебі.

7.Ауаның бұдан басқа да маңызды қасиеті бар. Жіңішке май шамның біреуін үшке тең етіп бөліп, әрқайсысын жағып үстел үстіне қою.


А) Оның біреуін стақанмен жабу. Ә) Май шамның екіншісін банкімен жабу. Б) Үшіншісін ашық қалдыру.
Қайсысы алдымен сөнеді? Неге?
Стақанмен жабылған сөнеді.
Банкамен жабылған ұзақ жанып сөнеді,себебі ауа көптеу.
Төбесі ашық шырақ жана береді,оны ауа толық қоршап тұр. Олай болса, ауа жанғыш.

8.Екі стақанға ыстық су құйылған,беті жабылған.



Бірінші үстелге ,бірі шырпының бос қуыс қорабына қойылады.Қайсысы жылуын біраз сақтайды?-Қорап үстіндегі.Неге?-Қуыстан өткен ауа жылуды нашар өткізеді.
Мысалы: терезенің 2 рамасының ортасында бос орын неге қалдырылған?
-Ауа қалады.Ол жылуды сақтау үшін.



9. Қыс мезгілінде тері тон, жүн қолғап неге киесің? Әрине тоңбау үшін. Олардың түгінің арасында ауа бар. Сол ауа дененің жылуын сыртқа шығармай ұстап тұрады.

Күнделікті өмірмен байланыстыру. Егер пештегі ағаштың , көмірдің жануын күшейту керек болса, оған ауаның мол кіретіндей ету керек. Мысалы ,ақырын жанып жатқан отты үрлесен , ауа мол кіріп, жану күшейеді. Егер жанып тұрған отқа ауа жібермесен , ол сөнеді. (Көрсету.) Бөлмеде өрт бола қалса, оның үстіне көрпе жаба салу керек, не су құю керек
Сонымен
Біз немен демаламыз ? ауамен,
Ауаны Оттегі деп те атаймыз.
Ауа қандай? Түссіз, мөлдір
Не істейді? Сығылады, серпіледі, көрінбейді.

Дәптермен жұмыс.
Ауа қасиеттері
Көзге көрінбейді, түссіз, жеңіл, орын алады,сығылады, серпіледі,жылуды нашар өткізеді,( жылуды сақтайды.)

Жоғары қиындықта оқыту принципі бойынша оқушыға ситуациялық жағдай қойылады:
1.Қандай шар суға батпайды? Үрленген шар.
2. Жанып тұрған майшам төбесін жауып қойсаң не болады? Сөніп қалады.
3. Қалың киіммен адам неге тоңбайды? Себебі қалың киімнің түктерінде ауа болады, ал ауа дененің жылуын сыртқа шығармай ұстап тұрады.
4.Ғарышта ғарышкерлер қалқып жүреді.Себебі- ғарышта ауа жоқ.
Оқушы миына шабуыл жасалады.

Ал ауа маңызы туралы не айтуға болады? Оқушымен бірге санамаланады.
- Дем алу үшін қажет
-От жағу үшін қажет
-Суға жүзу үшін қажет
- Жылуды сақтау үшін қажет
Жаңа тақырыпты бекіту.
- Адам немен дем алады? Ауамен
- Қызыл шарда қандай ауа бар? Түссіз ауа
- Стақанмен жабылған шам не істейді? сөнеді
- Бөлмеде өрт бола қалса не істейміз? Шупірекпен жабу

Білемін Білдім
Ауа түссіз, мөлдір. Ауа орын алады. Ауа сығылады, серпіледі. Ауа жануды қолдайды.

Бүгінгі сабақта не білдік ? - Ауаның қасиеттерін білдік.
сығылады серпіледі түссіз жануды қолдайды көрінбейді мөлдір
Бекіту.
Үйге тапсырма: 35-37 бет мазмұндау
Сабақты,аяқтау .


Бағалау ретінде ауа символы беріледі.Берілген ауа символының санына қарай бағаланады
Категория: Начальная школа | Добавил: Кайракбаева (2014-11-10) | Автор: Қайрақбаева Лаура Ержанқызы E
Просмотров: 4435 | Рейтинг: 0.0/0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Пятница, 2026-03-06, 5:57 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [872]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко Информатика флипчарт животные новый год творчество логика геометрия глагол задачи Казахские пословицы Физика Зима язык Алгебра класс здоровый образ жизни педагогика стихи МАТЕМАТИКА Урок праздник музыка доклад программа литература география природа семья воспитание осень игра загадки Начальная школа Тест трудовое обучение технология Сказка ЗДОРОВЬЕ вода путешествие Оксана 8 марта искусство Английский язык театр психология учитель мир 3 класс Биология Классный час ЕНТ выпускной Школа 1 класс русский язык ЕГЭ Тесты ХИМИЯ начальные классы дети экология астана дошкольники любовь день учителя казахский язык самопознание английский родители добро Конспект спорт патриотизм дружба концерт история обучение чтение немецкий язык краеведение библиотека тренинг хореография разработка Физическая культура English Великая Отечественная Война Игры КВН логопедия Интеграция песня Детский сад День Победы воздух Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru