Коллеги - педагогический журнал Казахстана

Учительские университеты

Главная » Статьи » В помощь учителю » Технология

Құрақ құрау, оның түрлері жәыне қолданылу
Құрақ құрау, оның түрлері жәыне қолданылу

Мақсаты:
1.Оқушыларға құрақтың тарихынан, оның түрлерінен және қолданылуынан мағлұмат беру.
Нарықтық экономикаға байланысты матаны үнемдеу, қалдық ұсақ матаны дұрыс пайдаланып іске асыру.
2.Оқушылардың түрлі түстерді бір – бірімен үйлестіре білу, геометриялық пішіндерді дұрыс қия білу. Жұмыс барысында ой - өрісін, ынтасын, ойлау қабілетін, шеберліктерін дамыту.
3.Оқушылардың бойына эстетикалық мәдениетті қалыптастыру. Сонымен қатар ұқыптылыққа, төзімділікке, ынталы болуға, көзбен жобалауға, берекелілікке, шыдамдылыққа тәрбиелеу.

Көрнекілік:буклет, нұсқау карта, дайын бұйымдар, кішігірім көрме

Құрал-жабдықтар:дәптер, қалам, сабын қалдығы, ине, жіп, қайшы, мата қиындылары, үлгі- қалып

Сабақ түрі:аралас

Сабақ әдісі: түсіндіру, орындату, сұрақ-жауап, қайталау, сарамандық жұмыс

Сабақ типі:жаңа білім алу сабағы

Пәнаралық байланыс:бейнелеу өнері, тарих, әдебиет, сызу, ағылшын тілі, орыс тілі, геометрия, математика.

Сабақ жоспары:
І.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
ІІ.Қайталау (8-10 мин)
ІІІ.Жаңа сабақ (15-20 мин)
ІV.Кіріспе инструктажы (5-10 мин)
V.Сарамандық жұмыс (35 мин)
VІ.Сабақты қорытындылау (10-12 мин)
VІІ.Жұмыс орнын жинау (2мин)

Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі (2 мин)
а)оқушыларды түгендеу
б)сабаққа дайындығын тексеру

ІІ.Қайталау (8-10 мин)
Оқушылар өздері түсті қағаздан жасаған құрақ түрлерінің жасалу жолдарын түсіндіру. ІІІ.Жаңа сабақ (15-20 мин)

Халықтың ұлт екенін айыратын үш негізгі арнасы бар:
* тіл өнері;
* саз өнері;
* қол өнері;
Халқымыздың қолөнері деп халық тұрмысында жиі қолданылатын өру, тігу, тоқу, мүсіндеу, құрастыру сияқты шығармашылық жиынтығын айтамыз. Солардың ішінде ертеден келе жатқан өнер, апаларымыз тігетін құрақ құраудың да өзіндік тарихы бар.
1)Оқушылардың құрақтың шығу тарихына байланысты жинаған аңыз-әңгімелерін, мәнжазбаларын тыңдау.
2)Құрақ құрау өнерінің пайдасы, қандай геометриялық пішіндер түстер, маталар, құрал – жабдықтар, тұрмыста қайда қолданамыз, оның түрлері туралы не білесіңдер?

Топтастыру (3 мин)

Құрақ: Қажетті құрал-жабдықтар, геометриялық пішіндер, түстер, шетін әшекейлеу, құрақ түрлері, мата, тұрмыста қолданылуы, пайдасы,


Енді сендер құраған топтастырудан сұрақтарға жауап берейік.
- «Алты табақ» құрағы неге ұқсайды? (бал арасының ұясына)
- Бал жинайтын адамды кім деп атайды? (омарташы)

Көйлек, жилет туралы қосымша ақпарат:
*Көйлек Х ғасырда Римде пайда болған. Көйлек сөзі латын тілінен аударғанда, «кию» деген мағынаны білдіреді .
*Жилет ең алғаш ХVІІІ ғ.Француз елінен шыққан.Оны бірінші ерлер киген. Яғни, «жакет» деп атаған. Кейін келе оны бірте – бірте әйелдер, қыздар киетін болған.

Құрақ құраудың мақсаты
Асқан шеберлікпен матадан Мата қиындыларын
әр түрлі пішіндерді қиюластырып кәдеге жарату
бір бұйым жасап шығару

Құрақ құрау
Көрпе құрақ Жастық құрақ
Шыдамды,тозбайтын матадан Көздері майда бөліктермен
қөздері үлкен бөліктерден өте нәзік әрі әдемі түстер –
құралады мен құралады
Қазақ тілінде құрақ құрау өнері - құрақ
Орыс тілінде құрақ құрау өнері - лоскутное шитье
Ағылшын тілінде құрақ құрау өнері - пэчворк
Жапон тілінде құрақ құрау өнері - сашико
Ортадағы құрақ пен шетіндегі құрақтың арасына «су» жүргіземіз.

«Су» дегеніміз бір түсті матадан кесіліп алынған жіңішке жолақ.
«Қос су» дегеніміз екі түсті матадан жүргізілген жолақ.

Шығармашылық жұмыс:
1)Өз отбасың (8 наурыз аналар мерекесінде әжеңе, анаңа) немесе мектеп шеберханасының интерьері үшін құрақ құрап бұйым жасау.
2)Әр топқа қандай құрақ құрайтынын бөліктерді құрастыру арқылы табады (1 мин) .
І топ - «Гүл» тобы
ІІ топ - «Аққу» тобы
3)Топтар өздерін таныстыру (2 мин).
(Бес жолды өлең немесе қара сөзбен)
Нұсқау карта бойынша орындалу жүйелігін түсіндіру, таратып беру.

ІV.Кіріспе инструктажы (5-10 мин)
Жаңа сабақ түсінікті ме?
а)Дәптермен жұмыс
1.Күнді және тақырыпты жазғызу
2.Құрақтың әр тілде аталуын жазу
3.Құрақ құраудың екі мақсатын жазғызу
4.Көйлек, жилет туралы мағлұматтарды жазғызу

V.Сарамандық жұмыс (35 мин)
Сарамандық жұмысқа кіріспес бұрын қайшы, ине, үтікпен қауіпсіздік ережесін еске түсіру.
Оқушылардың алдарындағы артық заттарды партаның шетіне қойғызып ,жұмыс орнын дайындап, құралдарын тексеремін де, қауіпсіздік ережесін ескере отырып, нұсқау карта бойынша «гүл», «аққу»құрағын жасау жұмысына кірісеміз .Жұмыс кезінде оқушылардың жұмысын тексеріп, қателіктері болса түзетіп, білмеген жерін үйретемін .

VІ.Сабақты қорытындылау (10 – 12 мин)

Сабақтың нәтижесі: Талғампаз 1 сұрақ, білімді 2 сұрақ, іскер 3 сұрақ, ұқыпты 4 сұрақ, мамандық 5 сұрақ, ойшыл 6 сұрақ

1.Жастық құрақ дегеніміз қандай құрақ?
2.Құрақ құраудың неше мақсаты бар?
3.Жапон тілінде құрақты қалай атайды?
4.Ағылшын тілінде құрақты қалай атайды?
5.Бал жинайтын адамды қалай атаймыз?
6.Құрақ құрауда су дегеніміз не?

Бағалау: оқушылар жұмысын гүл беру арқылы бағалау.
Қызыл гүл – 5
Көк гүл – 4
Сары гүл – 3
Үйге тапсырма (2 мин)
Қиылған құрақты тігуге әзірлеу.

VІІ.Жұмыс орнын жинау(2 мин)
Категория: Технология | Добавил: Майкен (2014-10-25) | Автор: Майкен Сагинбаева E
Просмотров: 2372 | Рейтинг: 5.0/1
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Понедельник, 2024-11-18, 9:15 PM
Приветствую Вас Гость

Форма входа

Категории раздела

Русский язык и литература [1611]
Школьный психолог [547]
История [783]
Опыт [554]
Научная кафедра [234]
Воспитание души [262]
Мастер-класс [251]
Семья и школа [201]
Компьютер-бум [271]
Английский язык [874]
Великие открытия [30]
Университет здоровья [142]
Математика [1278]
Химия [406]
Классному руководителю [701]
Биология [612]
Думаем, размышляем, спорим [113]
Казахский язык и литература [1894]
Краеведение [108]
Начальная школа [4177]
Беседы у самовара [26]
Мировая художественная культура [49]
Новые технологии в обучении [409]
Сельская школа [84]
Профильное обучение [89]
Демократизация и школа [34]
Физика [323]
Экология [198]
Дошколенок [1768]
Особые дети [330]
Общество семи муз [66]
Школа и искусство
Уроки музыки [668]
Авторские разработки учителя музыки СШ № 1 г. Алматы Арман Исабековой
География [494]
Мой Казахстан [248]
Школьный театр [84]
Внеклассные мероприятия [1275]
Начальная военная подготовка, гражданская оборона, основы безопасности жизнедеятельности [107]
ИЗО и черчение [233]
Физическая культура [591]
Немецкий язык [61]
Технология [321]
Самопознание [445]
Профессиональное образование [133]
Школьная библиотека [93]
Летний лагерь [26]
Дополнительное образование [70]
Педагогические программы [24]

Социальные закладк

Поиск

Друзья сайта

Академия сказочных наук

  • Теги

    презентация Ирина Борисенко открытый урок информатика флипчарт животные новый год 9 класс 5 класс творчество Казахские пословицы проект конспект урока 6 класс физика язык класс педагогика стихи Казахстан математика урок праздник наурыз познание мира музыка доклад программа литература география природа сценарий семья воспитание классному руководителю осень игра казахский язык и литература викторина Начальная школа тест конкурс ИЗО внеклассная работа литературное чтение Русский язык 3 класс технология воспитательная работа сказка Здоровье Оксана 8 марта искусство независимость английский язык психология учитель 3 класс биология статья внеклассное мероприятие классный час ЕНТ выпускной школа 1 класс Русский язык ЕГЭ тесты химия начальные классы Дети экология Дошкольники любовь разработка урока казахский язык самопознание Английский родители br конспект спорт критическое мышление патриотизм дружба дошколенок История обучение тренинг разработка 7 класс физическая культура игры КВН занятие детский сад физкультура Абай коучинг

    Статистика

    Рейтинг@Mail.ru